3 tipy na uchování mrkve

Uchování mrkve

Nakupujete mrkev v supermarketu a vždy ji jednoduše dáte do ledničky?  Možná je to chyba.  U kořenové zeleniny obecně platí, že pro dobré uskladnění je důležitý především stav zeleniny. Určitě tak nevybírejte jakkoliv poškozenou mrkev. Také je extrémně citlivá křehká mrkev. Poškozená zelenina totiž začne rychle hnít a hniloba se může přenést i na ostatní zdravou zeleninu. Pro uchování mrkve, celeru, petržele či jiné kořenové zeleniny na zimu odstraňte i nať, skladuje se vždy bez ní. A jakými způsoby tedy mrkev uchovat přes zimu? Máme pro vás 3 tipy.

Mrkev v písku

Prvním tipem je uchování mrkve v písku a v tmavém sklepě. Vezmete si bednu, do které nasypete písek, a vsadíte mrkev. Takto uchovaná mrkev vydrží klidně i půl roku, což znamená více než celou zimu. Nejvhodnější teplotou pro tuto kořenovou zeleninu je teplota kolem 0 °C, ovšem ne víc, jak 4 °C a vlhkost 90 %.  Jestliže nemáte sklep, nevadí, vystačíte si i s pařeništěm. V pařeništi normálně uložíte mrkev do zeminy, opět bez natě a opět zcela nepoškozenou. Poté zakryjte textilií a zasypte listím, Pokud zeminu z pařeniště vynášíte, můžete dát zase mrkev pro uchování na zimu do bedny s pískem, bednu pak uložit do pařeniště a na konec zasypat listím. Důležité je kontrolovat, jestli písek není příliš suchý a případně ho jednou za čas navlhčit. Dalším nešvarem mohou být různé hniloby nebo plísně, takže kontrolovat se musí i po uskladnění. Dejte si také pozor vedle čeho mrkev nebo jinou kořenovou zeleninu uskladňujete. Třeba vedle jablek mrkve bude hořknout, protože jablka vylučují etylen a ten způsobuje hořknutí.

Mrkev v mikrotenových sáčcích

Dalším tipem je dát mrkev do mikrotenových sáčků. V tomto případě se bude sice jednat o menší množství mrkve a o kratší dobu uskladnění, ale pro někoho, kdo nemá pařeniště nebo příliš velký a tmavý sklep, je to skvělá volba. Mrkev jednoduše do mikrotenových sáčků narovnáte. Ještě před tím však udělejte do sáčků otvory, aby mohla mrkev dýchat. Sáčky pak naplňte a uzavřete sešívačkou nebo zatavte.  Na regále ve sklepě vám takto uskladněná mrkve vydrží i několik týdnů, popřípadě i v lednici nebo na jiném chladném místě v domě.

Mražená mrkev

Jestliže pro vás není vhodný ani jeden způsob uchování mrkve, protože nemáte ani sklep, ani pařeniště na zahradě, využijte mrazák. Než mrkev do mrazáku uložíte, pořádně ji očistěte, nakrájejte na kolečka a nechte krátce blanšírovat. Blanšírování se dělá tak, že nejdříve připravíte misku s ledovou vodou a zároveň vodu v hrnci, kterou přivedete k varu.  Nakrájenou mrkev dáte do vroucí vody a krátce povaříte, což by nemělo trvat déle, jak 2 minuty. Mrkev by neměla být úplně uvařená. Po uplynutí 2 minut vylovte kousky mrkve z horké vody a přesuňte je rychle do ledové vody, kterou máte připravenou. Může se vám stát, že ledová se během vaření začne oteplovat a bude nutné použít ještě kostky ledu navíc. Ledová voda totiž zastaví proces vaření. Pak následuje samotné mrazení. Ještě předtím ale proveďte tzv. předmrazení. Nakrájenou mrkev naskládejte na plech tak, aby se kolečka mrkve nepřekrývala a plech i s mrkví dejte na 1 až 2 hodiny do mrazáku, dokud neztuhne.  Nakonec mrkev nasypete do plastikové nádoby nebo sáčku vhodné pro mrazení a dejte do mrazáku.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.