Divoká rajčata

Znáte divoká rajčata?

Pěstování rajčat je v našich končinách naprosto tradiční záležitostí. Na zahradách si nacházejí své místo rajčata oválná, cherry, datlová a spousty dalších druhů. Vybírat si dokonce lze i z pestré palety barev. Tradiční červenou už vcelku často doplňují žluté a černé variace. Výbornou volbu představují také různé odrůdy mající specifické tvary. Naším tipem jsou divoká rajčata. Že nic takového neznáte a doposud jste o nich neslyšeli? Pak jste na správné adrese, jelikož v následujících řádcích se jim budeme věnovat podrobněji.

V čem jsou divoká rajčata výjimečná?

V první řadě je zapotřebí upozornit na unikátní tvar divokých rajčat. Jsou malinkatá a velikostně by se dala klidně přirovnat ke kanadským borůvkám. Vynikající jsou právě pro kompaktní tvar, díky němuž je lze třeba při oslavách pouze zobat jako jednohubky. Vyznačují se také unikátní chutí, která je dokonale sladká. Poslední poměrně velkou zvláštností je i způsob jejich pěstování. Vytvoří menší houštinu, s níž se u klasických druhů rajčat rozhodně nesetkáme.

Divoká rajčata

Jednoduché pěstování divokých rajčat

Z pěstování divokých rajčat nemusíte mít vůbec žádný strach. Nejde o nijak extra složitou záležitost. Podobně jako ostatní druhy rajčat se předpěstovává za oknem v kelímku. K výsevu dochází cca polovině měsíce března. Předpěstované sazenice mohou ven v momentu, kdy už nehrozí žádné mrazíky. Vhodné je rajčata v jarním období ještě přihnojit, jelikož potřebují opravdu velmi živnou půdu. Co se týká stylu pěstování, existují fakticky dvě základní alternativy. Buď se vytvoří malá houština, nebo se pěstují rajčata na opoře. Oba druhy mají výhody i nevýhody. My jsme pěstovali v menší houštině. Její velkou předností je především absence plevele, jenž je samotnou rostlinou rajčete dokonale vytlačen. Jinak jsou ale rostliny vystaveny vyššímu riziku vzniku plísní a hniloby. Sazenice se dávají do země vcelku nahusto. Počítejte s tím, že porostou do šířky a vytvoří právě hustou spleť. Pokud je zavěsíte, sice budou ochráněny před plísní, nicméně rostliny je třeba uvazovat, jelikož nemají úponky.

Divoká rajčata

Multifunkční využití zaručeno

Vynikající jsou divoká rajčata především pro přímé konzumování. Jestliže děláte menší raut, počítejte s nimi! Na pohoštění jsou vynikající. Optimálně se hodí i pro sušení. Nasušit se mohou plody bez problémů celé. Pokud se nafukují, jednoduše je propíchneme. Bez problémů můžete s těmito malými rajčátky počítat i u teplé kuchyně. Na dochucení pokrmů se stoprocentně hodí. Vynikající jsou především k těstovinám. Bez potíží je lze dát také do spousty různých salátů.

Divoká rajčata

Semínka si můžete nechat na příští sezonu

Rozhodli jste se pro pěstování divokých rajčat? Pak si první sezonu jistě zakoupíte ta správná semínka. Druhý rok a další už ale můžete pěstovat ze svých vlastních. Získat je není nijak výrazně složité. Použít k získání semínek je zapotřebí vyloženě zralé plody. Určitě volte plody z velkého množství rostlin. Zachovají se tak různé druhy těchto malých rajčátek. V každém případě plody velmi opatrně rozmixujte, případně raději jen rozmáčkněte, nalijte k nim trochu vody a nechte cca 2 dny kvasit. Ne ovšem delší dobu, jinak semínka začnou nasazovat do klíčků. V každém případě dojde k narušení obalu okolo semen. Ten obsahuje chemii, jež dokáže bránit klíčení. Nakonec se semínka propláchnou vodou a nechají se uschnout. Na příští sezonu je tak bude mít připravená.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

12 komentářů

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   bohužel semínka neprodávám, nicméně pochází z permaseminka.cz.

   1. bozena.fialova@email.cz'fialka Odpovědět

    Jak, prosím Vás, docílíte toho, aby se při mixování rozmělnila pouze dužnina a nepoškodila se semínka??? Vždyť stačí jen samotná semínka z plodů do vody vymačkat, nechat vykvasit a následně usušit na papíru na pečení, na který se nepřilepí.. Dělám to stejně se všemi rajčaty a pěstuji jich na třicet druhů… Jinak mohu potvrdit, že divoká rajčátka jsou vynikající a při velikosti plodů i nad očekávání úrodná. Přeji všem mnoho pěstitelských úspěchů.

    1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

     Hezký den,
     snažil jsem se mixovat jemně, určitě by to šlo i rozmáčknout. Máte pravdu, možná bude lepší napsat rozmáčknout a usušit.
     Díky moc za věcnou přípomínku.

  2. Elena.Chytilova@seznam.cz'Elena Chytilova Odpovědět

   já mám rajčátka. Klidně pošlu, nebo vyměním za nějaká jiná semínka. Rajčátka jsem koupila za 50 Kč, vysela a pak rozdávala sazenice, protože vzešlo snad každé semínko – bylo jich zbytečně moc. Ze 4 sazenic mi vyrostla džungle, další v obřím květináči udělala také ohromnou přímo kytici. Ovšem velmi náročnou na vodu – v květináči i 2x denně konev vody… Problémem je, že je to jako sbírat borůvky – jsou výborná, ale mini. A jsou jich mraky

   1. grocholovairena@seznam.cz'Irena Grocholová Odpovědět

    Dobrý den, můžu Vás požádat o zaslání semínek divokých rajčat. Mohla bych je pěstovat na balkóně na chodbě v mezipatře, případně na chatě v horách.

    Grocholová Irena, Bezručova 164, 738 01 Frýdek-Místek
    Děkuji

 1. marie55koblovska@seznam.cz'marie koblovska Odpovědět

  vysadila jsem je na zahradu jednou ,od té doby rostou každý rok ze semínek ,která vypadla, už s nimi zápasím skoro jako s plevelem, ale jsou výborná

 2. Elena.Chytilova@seznam.cz'Elena Chytilova Odpovědět

  já mám rajčátka. Klidně pošlu, nebo vyměním za nějaká jiná semínka. Rajčátka jsem koupila za 50 Kč, vysela a pak rozdávala sazenice, protože vzešlo snad každé semínko – bylo jich zbytečně moc. Ze 4 sazenic mi vyrostla džungle, další v obřím květináči udělala také ohromnou přímo kytici. Ovšem velmi náročnou na vodu – v květináči i 2x denně konev vody… Problémem je, že je to jako sbírat borůvky – jsou výborná, ale mini. A jsou jich mraky

 3. bartovamery@seznam.cz'Marie Bártová Odpovědět

  Divoká rajčata jsou opravdu zázrak. Pěstuji je již několik roků , sazenice stačí jen občas zalít, jinak jen sklízet ohromná množství plodů, Výborné je naložit je jako okurky do malých skleniček a používat do salátů, na chlebíčky jako oblohu.Jsou velmi chutné a křupavé. Doporučuji.

 4. bartovamery@seznam.cz'Marie Bártová Odpovědět

  Já je pěstuji již několik let volně na záhonku.. Stačí je občas zalít,víc nic. Výborné jsou naložené jako okurky v malých skleničkách pro použití do salátů, na chlebíčky, jako obloha.Jsou chutné a příjemně křupavé.
  Doporučuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *