3 tipy na pokojové masožravé rostliny

Masožravé rostliny

Masožravé rostliny určitě fascinují každého. Tím spíš, jde li o zahrádkáře a pěstitele. Pokud se vám vkradla do mysli někdy představa pěstování právě těchto rostlin – neváhejte. Nejde o nic složitého. Ukážeme vám pár druhů, které můžete bez obav pěstovat.

Co rostliny potřebují?

Obecně masožravky potřebují rašelinu, jako jejich rodnou půdu. Na tu jsou zvyklé. Můžete ji též smíchat s perlitem nebo křemičitým pískem v poměru 2:1. Substrát také musí být neustále vlhký. Přesazovat stačí jednou za dva až tři roky. Dále masožravé rostliny potřebují a vyžadují dostatek paprsků světla. Většinou dobře snáší i přímý svit, a proto je ideálním místem parapet. Rostlinám se daří v celkem širokém rozmezí 5 – 35°C.  V létě umisťujte rostliny klidně na čerstvý vzduch. Měli byste se však vyvarovat umístění nad topení.

Mucholapka podivná a rosnatky

Začneme první jmenovanou. Tato rostlina byla objevena v roce 1736 a pochází ze Spojených států. Je vhodná pro všechny začínající s masožravkami. Tato rostlina je náročná na světlo a vodu. Proto nesmí být substrát, který byl výše popisovaný, nikdy suchý. Seznámíme se také s rosnatkami. Jde o rostlinu, jejíž masožravost byla objevena slavným Charlesem Darwinem. Tato rostlina nevyžaduje krmení, což je výhodou. Substrát takové nesmí nikdy vyschnout, jelikož si na vodu potrpí. Například však u rosnatky niťovité je to trochu jinak. Přes léto chce vody méně, na zimu poté udržovat v suchu, aby neplesnivěla.

Láčkovky

Velmi oblíbeným druhem jsou i láčkovky. Podmínky na jejich pěstování jsou však trochu náročnější. Přesto však nemusí být žádný problém v jejich péči.  Dorůstají až 20 cm a starší rostliny jsou někdy i dřevnaté. Jsou to rostliny původem z tropického podnebného pásma, proto se jim nejlépe bude dařit v akváriu. Dostatečná teplota a vlhkost vzduchu přes 75% musí být samozřejmostí. Vlhký substrát udržujte tak, aby se jim nehromadila v půdě voda. Daří se jim lépe ve stínu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.