Mšice na pokojových květinách: Jak na ně

Mšice

Přemnožení mšic na námi pěstovaných rostlinách je vždy nepříjemné. Kdo proti nim někdy bojoval, potvrdí, že jde o boj nerovný a musíte mít pod čepicí. Jak na mšice? A jde to vůbec bez chemie? Existují na mšice nějaké babské rady? Pojďme to zjistit.

Nejlepší obrana? Prevence!

Nejlepším způsobem obrany proti mšicím je nereagovat na nastalý problém, ale řešit jej prevencí ještě před jeho vznikem. Pravidelně kontrolujte rostliny. Pokud totiž zachytíte výskyt těchto potvůrek hned na začátku, stačí jednoduché úkony. Osprchujete rostlinu a nastříkáte roztokem z jaru a vody. Použijte dvě lžíce jaru na litr vody. Druhý den osprchujte znovu rostlinu čistou vodou a zopakujte tuto proceduru ještě jednou za týden. To proti vajíčkům, která mohla přežít.

Výluh z tabáku

Pokud je však fáze počátku hmyzí invaze již dávno pryč, nestačí pouze preventivní opatření. Musíte do útoku. V tomto útoku vám může zdatně pomáhat tabákový výluh. Jak jej připravit? Namočte krabičku cigaret přes noc do vody (asi 5 l). Tento obsah poté ráno aplikujte na rostlinu rosením. Opakujte tento proces tři dny. V těchto dnech pak každý třikrát denně. Po skončení procedury osprchujte rostlinu a zbavte ji zbytků tabákového výluhu.

Vůně levandule nebo dravé hlístice

Posledními tipy, jak se bránit proti mšicím na pokojových rostlinách, bude vůně levandule a dravé hlístice. První variantu použijte tak, že zavěsíte pytlíky se sušenou levandulí mezi květináče, které byly napadeny. Mšice po pár chvílích odtáhnou jinam – vůni této rostliny nesnáší. Někdy se můžete také setkat s mšicemi, které napadají kořeny. Zejména je to časté u kaktusů nebo bromélií. Takto napadená rostlina má jedinou naději v dravých hlísticích, ty koupíte v zahradnictví. Ty by měli mšice napadnout a výrazně regulovat jejich počet.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.