Nabízíme recept na rýmovníkový sirup

Rýmovník

Jde o poměrně aromatickou pokojovou rostlinu. Bývá nazývána rýmovník a mnozí lidé přišli na to, jak tuto rostlinu plně využít. Dnes si totiž prozradíme, jak udělat z této rostliny výborný rýmovníkový sirup. Připravuje se z dužnatých lístků a, jak již poznáváte z názvu celé rostliny, pomůže vám s rýmou, která i v těchto dnech může otravovat pěknou řadu z vás. Pojďme na to!

Dva způsoby, jak dát rýmě sbohem!

Výkyvy teplot nebo obecně sychravé počasí – to vše může rýmu vyvolat. K dalším spouštěčům patří nedostatek slunce a únava. Přestože se můžete celoročně připravovat prevencí, občas i ty největší jedlíky vitaminů potká rýma. Nepříjemná rýma, která nám znepříjemňuje bytí. Můžeme se jí však lehce zbavit. Nejprve se obraťte na přírodní pomocníky. Vytvořte si vlastní rýmovníkový sirup. Existují dva způsoby, jak jej připravit – teplé a studené zpracování.

Vaření sirupu

Příprava je obdobná, jako například u pampeliškového medu. Při tepelném zpracování si oproti studenému ušetříte čas. Jak tedy na to? Potřebujete 20 – 30 lístků rýmovníku, citrón nebo jiný citrus, vodu a asi kilo krupicového cukru. Den před přípravou si udělejte odvar. Lístky s plátky citrónu vložíte do hrnce a zalijete horkou vodou. Přiklopíte a necháte stát. Na druhý den směs přecedíte a odvar vařte. Přisypete cukr a na mírném plameni za stálého míchání vařte, dokud nedostane sirup hnědý odstín. Poté začne i houstnout. Poté zchlaďte. Sirup je hotový – skladujte v chladném místě.

Příprava za studena

Pokud máte větší množství lístků, spíše se vám vyplatí tato příprava – tedy bez vaření, za studena. Nejlepší pak je, když budete sirup dělat za slunečných dnů. Cukr se totiž rychleji rozpustí. Budete tedy potřebovat uzavíratelnou skleněnou nádobu, 50 větších lístků, cukr krupici (opět asi 1 kg), citrón a citronovou šťávu. Poté propláchněte lístky a překrájejte na půlky. Z citrónu vytvořte plátky a do sklenice pak vrstvěte přes sebe lístky a plátky citrusu. Mezi to přisypávejte cukr. Až je nádoba plná, první fáze je u konce. Nechte uzavřenou nádobu za oknem několik týdnů. Jakmile je vše ve sklenici tekuté, přeceďte a vymačkejte. Sirup poté uchovávejte opět v chladu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.