3 superpotraviny, které si můžete vypěstovat na své zahradě

Červená řepa

Je běžné, že za zdraví platíme poměrně velké peníze. Vitamíny z lékárny jsou drahé a o jejich účincích bychom mohli zdlouhavě diskutovat. Ovšem přemýšleli jste někdy nad tím, že vitamíny a zároveň superpotraviny, za které utrácíme těžké peníze, lze jednoduše vypěstovat na zahradě? Někteří z nás už je jistě na své zahradě pěstují. Jaké superpotraviny se vyplatí pěstovat?

Maliny

Ne nadarmo se malinám přezdívá královny zahrad. Skoro každý zahrádkář je pěstuje, a to nejen pro jejich úžasné a lahodné plody, které obsahují vitamin C a A a mnoho minerálních látek, ale také kvůli jejich listům, které se hodí na čaj. Listy, ale také plody jsou plné antioxidantů a blahodárných látek. Navíc plody lze v kuchyni využít na mnoho způsobů, například na sirup, marmeládu, buchtu, kompoty či jen tak čerstvé.  

Maliny
Foto: Pixabay

Červená řepa

O řepě nemusíme zdlouhavě mluvit. Každý z nás jistě moc dobře ví, jak silné účinky tyto tmavě vínové bulvy mají. Obsahují značné množství vitamínu C, B, ale také vápník, sodík, železo, draslík, betain a mnoho dalších prospěšných látek. Barvivo červené řepy rozšiřuje věnčité tepny. Dále řepa působí močopudně, podporuje tvorbu červených krvinek, tudíž bude ideální pro ty, kteří trpí anémií. Vylučuje sůl z těla a je ideální při detoxikaci. Dopřát si ji můžete ve formě zavařeniny, pečenou, syrovou nebo si z ní připravte lahodný salát. Pro detoxikaci organismu doporučujeme řepu společně s mrkví odšťavnit. 

Kopřivy
Foto: Pixabay

Kopřivy

Na kopřivy bychom jistě neměli zapomínat. Tento plevel, který nikdo nemá rád, roste snad všude. Než je ale na zahradě posečete, natrhejte si je a nasušte. Mají dokonalé pročišťující účinky, posilují cévy, pomáhají při alergiích, astma a jsou doporučovány při jaterních a žlučníkových chorobách. Čaj se doporučuje pít dvakrát denně po dobu třech týdnů. Obecně lze však říci, že zelené potraviny jsou takzvaným životabudičem. Například chlorella, ale také ječmen, spirulina a mnoho jiných, mají silné antioxidační účinky, zvyšují imunitní systém, čistí krev, podporují energii a další. Ty už si však mimo ječmene doma nevypěstujete. A abychom nezapomněli, kopřivy lze využít pro přípravu jíchy, kterou aktuálně využijete pro hnojení sazenic.   

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9413031/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6947971/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4717884/

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)