Maliník ve vaší zahradě: vypěstujte si vlastní maliny

Maliny patří k nejoblíbenějšímu ovoci vůbec. Avšak v obchodech dostáváme jen malé množství plodů za příliš velké peníze. Pokud tedy máte slunečné místo na své zahradě, můžete něco ušetřit, když si vysadíte své vlastní maliníky. Nevýhodou plodů je totiž jejich nízká trvanlivost, takže si zkraťte období od sklízení ke konzumaci pěstováním na vlastní zahradě. Vzhledem k tomu, že pěstování je velice snadné, zvládnou je i začátečníci.

Slunce je důležitý faktor

Umístění pro své maliníky vybírejte opravdu s uvážením, protože maliník může na stejném místě růst až 10 let. Nevybírejte místo přímo u plotu, protože maliník se bujně odnožuje. Ačkoli je maliník tolerantní i vůči polostínu, největších výnosů dosáhnete, když mu vyberete místo na plném slunci. Chraňte své rostliny před přímým větrem, který by je mohl polámat. Velice důležitá je také závlaha – zejména čerstvé vysazené maliníky pečlivě zalévejte.

Maliny: Foto Pixabay

Příprava půdy

vzhledem k tomu, že maliník má poměrně mělké kořeny, není třeba připravovat půdu příliš do hloubky. Vyplatí se ale, zbavit ji plevele, zejména toho houževnatého – po vysazení maliníku bychom se tohoto plevele zbavovali s rizikem poškození maliníku. Do půdy můžete před vysazením zapracovat kompostovou zeminu. Půda by měla mít pH 5,5 až 6,5. Jednotlivé maliníky vysazujeme podle toho, zda jsou jednoplodící (v řadě 40-60 cm) nebo dvakrát plodící (v řadě 75 cm).

Vysazení maliníku

Maliník sázíme do hloubky podle toho, kde se nachází kořenové pupeny – ty mají byt zakryté do výše 5 cm, rozhodně je nezastřihujeme. Maliník zahrneme půdou a opatrně ji přitlačíme. Zalijeme a přikryjeme organickým materiálem, tedy kůrou či mulčem.

Řez malin je jednoduchý

Pokud maliník sázíme na jaře, jeho nadzemní část seřízneme na 20 až 40 centimetrů podle síly výhonu a kořenu. Pokud máte příliš slabý výhon či kořenovou část rostliny, o to více maliník zkraťte. Druhý rok po výsadbě již ponecháme dva až tři výhony na jednu rostlinu. Následující roky ponecháváme šest až osm výhonů. Vždycky odstraňujeme nejslabší výhony a ty nejsilnější ponecháváme.

Maliny: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!