Patizon: Jak si vypěstovat zeleninu vhodnou na hubnutí

patizon

Zelenina, která některým svým tvarem připomíná UFO, je rozhodně chloubou každého záhonu a zahrádkáře. K tomu i výtečně chutná. Zpestřete si jídelníček a vypěstujte si patizon na zahrádce. Poradíme, jak pěstovat a co vše tato zelenina obsahuje. Pokud jste zastáncem redukční diety nebo zkrátka chcete zhubnout, je tato zelenina výbornou ingrediencí na váš talíř.

Zelenina pozoruhodného tvaru

Patizon náleží do rozšířené rodiny tykví, ale vzhledem se od svých příbuzných dýně a cukety liší. Má tvar disku s nepravidelně zvlněnými okraji. A právě tak mnohým připomíná létající talíř nebo UFO. Klasický je bílý, ale jsou i dekorativní odrůdy v barvě žluté, oranžové, zelené a některé mají pruhy či skvrnky. Patizon potěší nejen dietáře, příznivce zdravé zeleniny, ale také ty, kteří začínají se zahradničením. Do pěstování se může pustit úplný začátečník.

Základem je dostatečný prostor

Patizony potřebují k růstu dostatek místa. Sázejte je tam, kde nebudou utlačovat ostatní rostliny. Pro pěstování je vhodná těžší, hlinitá půda s vysokým obsahem živin a slunné stanoviště. S výsevem je dobré počkat po zmrzlých mužích. Semínka se sejí do sponu 100 – 120×60 cm a vždy cca 2 až 3 semínka k sobě, ale nepokládejte je přes sebe, nechte jim trochu prostoru. Semínka je třeba pravidelně zalévat. Až vám vzejdou a rostlina bude větší, tak zálivku provádějte ke kořenům, ne na listy nebo plody. Zelenina potřebuje pravidelnou zálivku, a to raději méně a častěji. Rostlinu můžete průběžně přihnojovat. Při dostatečné zálivce vaše úroda nenechá na sebe dlouho čekat.

zelenina

Foto: Pixabay

Plody plné vitamínů a minerálů

Patizon obsahuje vitamíny, minerály jako sodík, draslík, železo, vápník a betakaroten. Jelikož z 90 % obsahuje vodu, má málo kalorií a je ideální pro osoby na redukční dietě i vhodný pro každého, kdo chce zhubnout. Díky obsahu draslíku pomáhá proti otokům a působí močopudně. Zásluhou minimálního obsahu sacharidů je doporučován i diabetikům.

Zdroj: living.prima.cz, zesemen.cz

Náhledové foto: Pixabay