Znáte zápleváky v našich zahradách? Jeden potěší nevšedními květy, druhý zase nevšední vůní

Jejich české jméno v nás asi příliš pozitivní asociace nevyvolá. To je ovšem škoda. I když se tato rostlina může věrna svému pojmenování šířit až trochu agresivně, určitě bychom ji proto neměli zatracovat.

Může nám totiž udělat radost hned dvakrát. Jeden druh zápleváků se totiž skvěle hodí do trvalkových záhonů a ten druhý se zase uplatní jako perfektní aromatická bylinka. Dodejme ještě, že oba patří do rodu záplevák (Helenium).

Do okrasného zahradnictví se hodí záplevák podzimní

Možná vám jeho jméno nic neříká, ale jakmile spatříte charakteristické sluníčkové květy na až metr a půl vysokých stoncích, vzpomenete si. Záplevák podzimní (Helenium autumnale) pochází ze Severní Ameriky a do Evropy se dostal už v 18. století.

Jde o trvalku, která nevyžaduje příliš velkou péči. Pouze po odkvětu je vhodné celý trs seříznout asi na 10 centimetrů výšky a na zimu zakrýt rostlinky chvojím. Nic dalšího opravdu není třeba.

Foto: Pixabay

Záplevák vonný si můžete nasušit do čaje

To záplevák vonný (Cephalophora aromatica) je z docela jiného soudku. Jde o jednoletku. Jeho květy jsou spíše menší (i když také žluté) a na první pohled vlastně nevypadá nijak výjimečně. Nádherně ovšem voní – po jahodách, karamelu či ananasu. A touto vůní vás potěší nejenom na zahradě, ale také v čaji, pokud si ho nasušíte.

A k tomu, aby prospíval, nic zvláštního nepotřebuje. Poroste stejně dobře v nádobách jako na záhonku. Musíte ho jen vysít nejlépe do poloviny května. Semena totiž klíčí asi dva týdny a potřebují čas. Příliš teplé počasí by jim neprospělo.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1plev%C3%A1k_podzimn%C3%AD, https://www.osiva-semena.cz/ostatni/2285-jahodova-trava-zaplevak-vonny-cephalophora-aromatica-prodej-semen-letnicek-10-ks.html

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)