Chléb čerstvý

Chlebové hnojivo: způsob, jak využít starý chleba a doplnit živiny svým rostlinám

Možná jste už připravovali hnojivo z droždí. Je velmi účinné a přitom levné. Avšak z chleba je možné taktéž připravit prostředek pro výživu rostlin. Toto hnojivo se skvěle hodí na pokojové rostliny, ale také například na okurky. Chleba totiž obsahuje také kvasnice, které jsou tou základní živinou, která doplňuje vaším rostlinám vše potřebné pro správný růst. Hovoříme o biologicky aktivních stopových prvcích, ale také o vitamínu B, D a H, o minerálech, jako je zinek, fosfor, draslík či dusík. Výsledné hnojivo je univerzální a levné.

Hnojivo pro pokojové rostliny

Pokud vaše pečivo (nemusí to být jen chleba, ale také housky, rohlíky nebo v podstatě cokoli z kynutého těsta) již není vhodné k jídlu, nemusíte je vyhazovat. Nechte je ztvrdnout a poté je můžete použít na přípravu hnojiva. Připravte si 1 litr vody – tu převařte. Jakmile zchladne na pokojovou teplotu, vložte do ní 30 g ztvrdlého pečiva. Nádobu uzavřete a nechejte na chladném a tmavém místě. Za 24 hodin můžete začít používat. Je vhodné směs přecedit přes sítko do čisté sklenice. Několik chlebových kousků není na škodu. Toto hnojivo uchovávejte v lednici. Jednou za tři dny použijte neředěné hnojivo na pokojové rostliny – na jednu rostlinu postačí jedna lžička.

Chléb

Foto: Pixabay

Hnojivo do zahrady

Pokud chcete hnojivo používat v zahradě, připravte si kbelík. Ten do dvou třetin naplňte ztvrdlým pečivem a zalijte vodou. Jakmile chleba nasákne vodou, je možné jej rozdrtit a rozmíchat. Hnojivo nechte v uzavřeném kbelíku alespoň 10 dní. Poté můžete začít používat. Takto připravené hnojivo je skvělé, protože je bezpečné a neobsahuje žádné chemikálie. Před použitím je potřeba tento roztok naředit – 1 litr hnojiva nalijte do kbelíku a doplňte vodou. Nyní už můžete zalévat – například okurky. Toto hnojivo lze aplikovat každých 8 až 10 dní v období, kdy se na rostlině objevují první květy, až do období sběru.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/okurky-chleba-hnojivo-30000320.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *