Šanta prospívá kočkám i lidem

Díky své nenáročnosti ji můžeme stále častěji vídat jako součást odolné městské výsadby okrasných záhonů. A tytéž vlastnosti se nám budou hodit i při pěstování na zahrádce. Navíc má šanta kočičí množství pozitivních účinků na naše zdraví.

V zahradnictví ji koupíte pod názvem Nepeta cataria. Své jméno dostala podle jednoho italského městečka. Ale i když pochází ze Středomoří, naše zimy jí vůbec nevadí. V našich podmínkách je šanta kočičí vytrvalou bylinou s vysokou okrasnou funkcí.

Jak šantu kočičí pěstovat

Nevyžaduje toho příliš. Spokojí se s osluněnými místy a kyprou, propustnou půdou, skvěle tak ozvláštní skalky, ale i těžko přístupné svahy a jiná místa, kde se ostatním rostlinám příliš nedaří. Dorůstá výšky přes jeden metr a v sezóně od června do září nás potěší i nádhernými fialovými květy. Při doteku je patrná také její příjemná citronovo-mátová vůně.

Kočky ji opravdu zbožňují. Působí na jejich smysly doslova omamně a musíte proto počítat s tím, že vám při úpornějších hrátkách mohou váš záhonek se šantou opravdu silně poválet. Tahle odolná a nenáročná bylinka se však vzpamatovává snadno. Péče příliš nepotřebuje, hodit se jí bude pouze odstranění starých květenství. V zimě je plně mrazuvzdorná, a to i ve vyšších polohách.

Léčivé účinky šanty kočičí

I když na kočky působí jako droga, lidé se takových účinků bát nemusí. Prospět jim však může docela jinak. Pomůže například během období chřipek a nachlazení, dokáže zmírnit zažívací potíže nebo bolesti při artróze a revmatu. A čaj z šanty kočičí také pomůže proti nespavosti a pozitivně vás naladí po náročném dni.

Jeho příprava není těžká. Budete potřebovat jednu lžičku čerstvých listů (nebo asi půl lžičky sušených). Ty přelijte v menším šálku horkou vodou a nechte 15 minut odpočívat. Při akutních obtížích lze popíjet 3x denně a to až do vymizení problémů (max 2-3 týdny). Užívání jednou denně např. pro lepší spánek časově omezeno není.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)