Zlatice: Skvělý keř, který nepodléhá módním trendům

Zlatice

Jasnější než samotné slunce. Ano, přesně takto se mnohdy hovoří o zlatici. Tento tradiční keř snad nikdy nevyjde z módy a nepodlehne aktuálním trendům v zahradní architektuře. Není se čemu divit. Krásné žluté kvítky skutečně stojí za to a již z dálky dokážou upoutat pozornost každého člověka. Prostor prosvětlí včetně i těch nejzašlejších koutů. Hodí se do parků, předzahrádek, zahrad a zkrátka všude, kde patří okrasné rostliny a dřeviny. Pojďme se tedy na zlatici podívat podrobněji. Soustředit se budeme na její nápadnou podobnost se štědřencem, květenství, řez, odrůdy i péči. Samozřejmě nezapomeneme doporučit, kde zlatici prodávají.

Jaký kultivar volit?

Kultivarů zlatice existuje opravdu mnoho. Jak se v takové záplavě možností neztratit? Vybírat byste měli hlavně podle místa, které dokážete rostlině poskytnout. Tak jak tak je zapotřebí dát pozor na její utiskování. Mezi základní kultivary se řadí například Lynwood Gold dosahující cca 3 m výšky a šířky. Nižší je takový Goldrausch mající masivní květenství. Mezi menší odrůdy se řadí Minigold či Weekend s výškou kolem 1,5 až 2 m. Chcete jen malou rostlinu okolo 1 m? Pak volte Arnold Dwarf nebo Maluch. Ty jsou ideální i do nádob. A kde sazenice zlatice koupit? Vedle pohodlných online zahradnictví můžete zkusit i online bazar.

Zlatice

Zlatice není zlatý déšť

Mnozí lidé mají zlatici spojenou se štědřencem a myslí si, že jde o jednu a tu samou rostlinu. Ano, obě v podstatě vyhánějí zimu a nastolují vládu jara. Štědřenec označovaný také jako zlatý déšť je okrasným stromem, který se zlatici podobá snad pouze onou žlutou barvou květů. Ve stejnou dobu vykvétají mimo jiné také mahonie a dřín. Zlatice je ale jednoznačně nejvýraznější a také zřejmě nejoblíbenější. V lidových tradicích se v souvislosti s ní hovoří jako o symbolu očekávání. U nás se v zahradách asi nejčastěji setkáme se zlaticí prostřední označovanou jako Forsythia x intermedia. Jde o druh vzniknuvší díky křížení zlatice zelené a zlatice převislé pocházející z východní Asie.

Keř doslova obsypaný květy

Záplava zlatých květů začíná již v březnu a v podstatě trvá kompletně celý duben. Zajímavé jsou květní koruny, jež sedí v zelenkavých malých kalíšcích. Nápadně připomínají vrtulky se čtyřmi cípy. A barva? Závisí na odrůdě. Korunní plátky mohou mít celou řadu poutavých odstínů. Jmenovat bychom moli citronovou barvu, typickou sytou podobnou pampeliškové nebo tmavší medovou. A proč onen dojem záplavy zlatavých květů? Z jednoho prostého důvodu. Keř dokáže rozkvést ještě před tím, než vyraší samotné listy.

Stříhat, nebo nechat růst divoce?

Když necháte keř zlatice jen tak ladem a skladem, bude stejně vypadat šarmantně. Počítejte ale s tím, že větve porostou na všechny světové strany. Máte-li na zahradě volně rostoucí živý plot ještě s dalšími rostlinami, jako jsou třeba lísky, pustoryly nebo vajgélie, vypadá celek poutavě. V moderních exteriérech je ideální keř vystříhaný do koule, sloupu nebo jiného symetrického tvaru.

Zlatice

S tvarováním bude ale nutné začít už od útlého věku keře. Řezat rostlinu se vyplatí prakticky ihned poté, co odkvete. Jestliže rostlinu budete řezat na podzim či před jarem, pak se nedočkáte oněch skvostných květů. Tvarovací řez je nezbytné řešit každým rokem.

Péče o zlatici

Výsadbu zlatice je vhodné řešit v místech, která jsou hodně na sluníčku. Jen tak totiž bude bohatě kvést. Půda by měla být spíše čerstvá a ne nijak extrémně proschlá. Kořenový bal se vkládá do připravené jámy, jež bude cca o 10 cm širší. Bal se zasype zeminou, upěchuje a důkladně zalije. Žádná další péče mimo prořezání nebude zapotřebí. Množení zlatice se řeší prostřednictvím polovyzrálých řízků. Optimálním způsobem je hřížení, kdy se dlouhý výhon hned na jaře pořádně ohne a pomocí drátku připevní k povrchu. Místo se zasype substrátem a následně dochází k pořádnému zakořenění. Když výhon zakoření, odstřihne se od mateční rostliny.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.