Elektrická, nebo benzínová sekačka? Každá má své

Pokud začnete uvažovat o koupi nové sekačky, pak jednou z prvních otázek, na které je třeba odpovědět, je druh paliva. V tomto článku vás seznámíme s tím, co potřebujete vědět, abyste se mohli správně rozhodnout.

Jaký je rozdíl mezi elektrickou a benzínovou sekačkou na trávu?

Základní odpověď je zřejmá – jeden typ sekačky běží na benzín a druhý na elektřinu! Co to však v praxi znamená? Benzínová sekačka vyrábí energii spalováním benzínu, který řídí motor. Naproti tomu u elektrické sekačkyelektrické sekačky může energie pocházet z několika různých zdrojů. Elektrická sekačka se zapojí přímo do elektrické sítě, popřípadě je nutné ji předem nabít (v případě bezdrátové sekačky).

Výkon

Jedním z nejčastěji uváděných rozdílů mezi benzínovými a elektrickými zařízeními je výkon. Zde mají benzínové sekačky rozhodně výhodu – to však neznamená, že jsou vždy lepší volbou. Máte-li malý trávník s jemnými stébly, elektrické sekačky se s nimi dobře vypořádají. Pokud ale potřebujete sekat přerůstající trávy (například na chalupě), pak je benzínová sekačka lepší volbou. Je to proto, že tyto sekačky pracují se stejným množstvím energie, dokud existuje benzín. Při poslední kapce se motor otáčí stejně rychle jako při první. U akumulátorových elektrických sekaček bude výkon baterie klesat, navíc jste omezeni dobou nabití akumulátoru. Moderní baterie vám obvykle poskytnou asi jednu hodinu sečení.

Foto: Pixabay

Dopad na životní prostředí

U elektrických sekaček neexistují žádné emise skleníkových plynů. Mají také výhody, pokud jde o vaše bezprostřední prostředí, protože jsou obvykle mnohem tišší, než jejich benzínové protějšky.

Náklady

Vstupní náklady na benzinové a elektrické sekačky jsou do značné míry podobné, ale stojí za to přemýšlet také o pokračujících výdajích. Benzinová sekačka potřebovat pravidelné doplňování benzínu a příležitostné doplňování oleje. A postupem času budete muset vyměnit komponenty, jako jsou zapalovací svíčky a filtry. Elektrické sekačky zase mohou znamenat vyšší výdaje za spotřebu elektřiny. Postupem času se baterie pro bezdrátové modely opotřebují. A může být docela drahé je nahradit. Celkově však elektrické modely budou fungovat levněji než benzínové verze.

Bezpečnost

Správně fungující elektrické sekačky jsou velmi bezpečné. Kabelové verze budou mít automatické jističe, které se nakopnou, pokud omylem přejdete kabelem. A pokud úmyslně neotevřete baterii na akumulátorové verzi, zdroj paliva nezpůsobí žádné problémy. Na druhé straně je benzín toxický a hořlavý. Pokud však budete při doplňování paliva postupovat podle pokynů výrobce, lze i tyto sekačky používat velmi bezpečně.

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!