Zimolez: Průvodce pro jeho pěstování krok za krokem

Zimolez

Zimolez může mít dvě podoby: můžeme jej pěstovat jako popínavou rostlinu (např. Lonicera periclymenum) nebo ve formě keřovité rostliny (např. Lonicera nitida). Popínavými rostlinami můžete zdobit zdi nebo jimi vytvořit zátiší, ty keřovité zase dobře poslouží jako živý plot. V každém případě se můžeme setkat se stálezelenými nebo opadavými variantami. Ty opadavé mívají okázalejší květy, nicméně stálezelené jsou krásné i v zimě.

Zimolez pěstování

Pro pěstování je důležitá půda, která dobře odvádí vodu. Zimolez nerad stojí ve vodě. Pro keřovité zimolezy je ideální plné slunce, popřípadě polostín. Popínavý zimolez upřednostňuje tak zvolené stanoviště, aby jeho kořeny byly ve stínu, přičemž nadzemní části dosáhly na co nejvíce sluníčka. Takto maximalizujete jeho kvetení. Dosáhnout toho můžete tak, že zvolíte vhodnou oporu, po které se zimolez bude pnout.

Výsadba zimolezu

Opadavé zimolezy je vhodné vysazovat na konci zimy, ty stálezelené na jaře nebo na podzim. Před výsadbou zapracujte do půdy dobrou vrstvu kompostu. Jáma by měla mít stejnou velikost jako kořenový bal rostliny a měla by být zasazena do stejné hloubky. Pokud použijete mulč, můžete eliminovat množství plevele a zadržovat vlhkost v půdě. Zaléváme ideálně dešťovou vodou nebo tou ze studně.

Zimolez

Foto: Pixabay

Péče o zimolez

Péče spočívá zejména v zalévání. Rostlina by měla mít neustále vlhkou půdu, i když je pravdou, že zavedené rostliny snesou i určité období sucha. Zejména v létě v období sucha je zapotřebí myslet na zálivku. V létě je dobré přidat rostlině nějaké ty živiny v podobě univerzálního hnojiva. Tak můžete dosáhnout zdravého růstu rostliny a velkého množství květů.

Řez popínavých zimolezů

Popínavé zimolezy, které kvetou na začátku léta, prořezáváme po odkvětu, a to asi o jednu třetinu. Odumírající květy neodstraňujeme, stanou se z nich totiž bobule. Zimolez, který kvete v pozdní léto, seřízneme na jaře, ale jen lehce, abychom se nepřipravili o květy. Přerostlý popínavý zimolez je možné radikálně zkrátit koncem zimy.

Řez keřovitých zimolezů

Opadavé druhy seřízneme po odkvětu v létě. Přerostlé rostliny můžeme radikálně zkrátit na konci zimy či začátkem jara.

Rozmnožování zimolezu

Nejrychlejším způsobem je rozmnožování z řízků odebraných v červenci a srpnu. V této době je dřevo stonků pružné a pevné zároveň. Popínavý zimolez je možné množit i ohnutím výhonku k půdě, jeho upevněním. Po nějakém čase zakoření a lze jej odříznout od mateřské rostliny. U popínavých zimolezů je možné množit také z bobulí, které zasejete do květináčů se zahradní zeminou. Přes zimu nechte semena v chladu, na jaře je vyneste ven. Pro vyklíčení je nutná teplota okolo 15 °C.

Zdroje info:

https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-honeysuckle/

https://prima-receptar.cz/zimolez-popinavka-pro-kazdeho/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!