Připravte si tinkturu z listů maliníku: Pomůže vám s mnohými zdravotními neduhy

Maliník

Listy maliníku nejsou vhodné pouze na čaj, lze z nich připravit i velmi účinnou tinkturu, která pomůže na mnoho zdravotních neduhů. Pokud doma nepěstujete maliny, nebojte se vyrazit do lesů, kde roste opravdu mnoho keřů. Jak takovou tinkturu z listů připravit? A na co ji využijete? 

Listy maliníku jsou poklad přírody

Listy maliníku mnoho z nás považuje pouze za součást keře či odpad. Opak je však pravdou. Takové nenápadné listy mají detoxikační účinky, tlumí křeče, pomáhají při průjmech a zánětech. Dokonce si je také mohou dopřát těhotné ženy, protože listy maliníku posilují dělohu, což jistě mnoho maminek uvítá především před porodem a po něm. 

Maliník
Foto: Pixabay

Listy můžete sbírat od dubna do konce srpna, takže pokud půjdete na jejich sběr nyní, jistě neuděláte chybu. Sbírejte pouze ty mladé a svěží listy. V případě, že je chcete na čaj, doporučujeme listy trhat bez stonku, aby lépe proschly. Co se týká sušení, je vhodné je přikrýt záclonou nebo síťkou a sušit přímo na slunci. Pokud tento krok nepřipadá v úvahu, nasušte je v sušičce na ovoce. Chcete si z listů dopřát čaj? Pak k nim doporučujeme přidat listy jahod a několik nasušených bezových květů. 

Tinktura z listů maliníku

Mimo čaje, který si připravíte ze dvou čajových lžiček listů a 300 mililitrů horké, nikoli vroucí vody, můžete také připravit tinkturu. Přibližně jednu hrst natrhaných či rozkrájených listů dejte do skleněné nádobky a přelijte 250 mililitry 60 % alkoholu. Takto připravenou tinkturu nechte po dobu alespoň deseti dnů macerovat na teplém místě. Po uplynulé době tekutinu sceďte a uchovávejte v chladu a temnu. Užívejte 25 kapek třikrát denně, a to po dobu tří týdnů.   

Maliny
Foto: Pixabay

Dalším způsobem, jak využít listy, je také kloktadlo, které je účinné při zánětech nebo při bolestech v krku. Stačí dvě polévkové lžíce listů zalít 300 mililitry horké vody, přikrýt pokličkou a nechat dvacet minut louhovat. Následně obsah sceďte a nechte vychladnout. Kloktejte několikrát denně. 

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7871383/, https://www.spektrumzdravi.cz/domaci-leceni/domaci-tinktura-z-listu-maliniku

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)