Zimní péče o stromy v prosinci: Očistit, dodat energii a ošetřit ořezaná místa

zima

Zahrada potřebuje pozornost a péči i v prosinci. Pakliže jste ještě nezajistili dřevinám ochranu před mrazy, je nejvyšší čas tak učinit nyní. Jak se postarat o ovocné a okrasné dřeviny?

Poskytněte dřevinám nezbytnou ochranu. Pokud je podzim suchý, je třeba myslet na vydatnou zálivku. Pokud je vaše zahrada v prosinci pokryta sněhovou nadílkou a větve okrasných keřů se ohýbají pod tíhou sněhu, je vhodné je v jejich koruně svázat, aby se nemohly polámat. Pakliže jsou již zasypané sněhem, tak je dobré sníh setřást a omést z keřů. A co dalšího je nezbytné?

Ochrana ovocných a okrasných dřevin

Po celou dobu, kdy bývá příroda pod sněhem, je dobré kontrolovat především vzrostlé stromy. Jde o to, aby se nepolámaly pod tíhou sněhu. Jedná se o ochranu, kterou je třeba poskytnout jehličnanům po celou zimu a ochránit takto větve. Jedná se však nejen o jehličnany, ale také o ovocné a okrasné dřeviny pod nánosem sněhové nadílky.

Očistit a dodat energii ovocným stromům

V prosinci je třeba očesat veškeré zbylé plody na stromech. Vznikající hniloba je tak potenciální hrozbou pro úrodu v následujícím roce. Odstraňte i případně popadané plody pod stromy. Poté pomocí zahradnických nůžek či motorové pily prořezejte na dřevinách větvičky, a to slabé a nemocné. Tímto dřevinu výrazně posílíte. Je dobré se v tomto případě soustředit spíše na horní část stromu.

Ošetření ořezaných míst

Jakmile ovocné stromy pečlivě prořežete, je třeba myslet na ošetření jednotlivých řezů. Odborníci doporučují holá místa přetřít voskem, který běžně zakoupíte v zahradnictví. Je to vhodné udělat zejména u peckovin. Jádroviny takovou péči až zase tak nepotřebují. Použít však můžete i speciální latexovou barvu na ovocné dřeviny. Tímto ochráníte ovocné stromy před dřevokaznými houbami i spory.

strom

Foto: Pixabay

Důležitá ochrana kmenu

Nezbytná je ochrana a péče o kmen v zimě. Ten je totiž v zimních měsících vystaven chladu. Zde se nabízí výběr hned z několika možností. Standardní je pod sloupanou odumřelou kůrou natření kmenu stromu hašeným vápnem smíchaným s vodou. Další možností je omotat kmeny mladých stromků rozstříhanými jutovými pytli, slámou či rákosem. Je třeba volit přírodní materiály, které jsou prodyšné. Použít lze i kartonové krabice. Každopádně vámi zvolenou ochrannou bariéru poté omotejte třeba provázkem, aby zkrátka dobře držela a nezapomeňte i na její dostatečnou výšku, ta by měla být aspoň 1,5 m.

Zdroj: zahradkarskaporadna.cz, spektrumzdravi.cz

Náhledové foto: Pixabay