Slepice budou během zimy snášet mnohem více – dopřejte jim správný wellbeing a naplňte si spíž

Plemena slepic

Slepice budou během zimy snášet mnohem více – dopřejte jim správný wellbeing a naplňte si spíž. Během zimy nesou slepice obecně méně vajec. Ovšem můžete je k větší nosnosti stimulovat, pokud použijete správné triky. Chcete-li si pojistit velkou zásobu vajec až do jara, neváhejte provést některá opatření – rozhodně se to vyplatí.

Jak zvýšit produkci vajec

Produkce vajec u slepic obecně během zimy klesá, a to kvůli nízkým teplotám, krátkému dennímu světlu a stresu způsobenému změnou podmínek. Existuje však několik tipů, jak zvýšit produkci vajec u slepic během zimy. Stačí s jen zaměřit na zlepšení podmínek jejich chovu.

Udržujte dobrou teplotu v kurníku

Zajistěte, aby kurník byl dobře izolovaný a udržujte v něm během celé zimy teplotu v rozmezí mezi 12 a 15 stupni Celsia, což je optimální teplota pro produkci vajec u slepic. Chlad nebo výrazné kolísání teplot bohužel naopak frekvenci snášení snižuje.

Poskytněte slepicím dostatek denního světla

Slepice produkují vejce nejlépe, když mají přístup k nejméně 14 hodinám denního světla. Pokud je přirozené světlo nedostatečné, můžete použít umělé osvětlení.

Vejce

Foto: Pixabay

Dodávejte jim kvalitní krmivo

Krmivo pro slepice by mělo obsahovat dostatek bílkovin, vitaminů a minerálů, aby mohly snášet více vajec. Navíc by mělo být dostupné po celý den, jinak si opět koledujete o problémy. Po krmení se skvěle hodí zelenina jako řepa, mrkev, čekanka, čínské zelí a květák. Všechny tyto druhy jsou vynikajícím zdrojem vitamínů a minerálů pro slepice. Můžete je nakrájet na menší kousky a přidat do jejich krmítka.

A nezapomeňte ani na obiloviny, ideální je kukuřice, pšenice a ječmen, které jsou skvělým zdrojem energie pro vaši drůbež. Můžete je smíchat s jiným krmivem pro slepice nebo je podávat samostatně. V zimě se ovšem může hodit i ovoce jako jablka a hrušky. Jde o další zdroj vitamínů a minerálů pro slepice. Dbejte však na to, aby vaše chráněnkyně nedostaly během dne příliš mnoho cukru.

Pořiďte si vhodné doplňky stravy

Krmivo je také vhodné naboostovat látkami, které produkci vajec zlepší – například kvasnice, řasy a různé byliny mohou pomoci zlepšit zdraví slepic a tím také podpořit produkci vajec. Osvědčenou babskou radou je také míchání drcených skořápek vajec do krmiva. Jde totiž o skvělý zdroj bílkovin a dalších živin pro vaše slepice.

Udržujte kurník čistý a suchý

Čistěte kurník pravidelně a udržujte podestýlku suchou a čistou, aby se slepice nikdy necítily stresovány.

Poskytujte drůbeži dostatek vody

Slepičí vejce obsahují mnoho vody, takže je důležité, aby měly k dispozici čistou a čerstvou vodu po celý den. Bohužel jsou schopny ji velmi rychle znečistit, pokud jim dáte příležitost, takže její dostupnost a stav kontrolujte nejlépe několikrát denně. Lze zvážit i pořízení termo napáječky, jež zajistí, že voda zůstane tekutá i v teplotách pod nulou.

Tyto tipy vám pomohou zvýšit produkci vajec u slepic během zimy. Je však důležité si uvědomit, že každá slepice je jedinečná a některá plemena slepic mohou produkovat více vajec než jiná. Ne vždy tak tyto triky zaberou.

 

Zdroj: https://chalupari-zahradkari.cz/tipy/zvyseni-produkce-vajec-slepic-tipy/, https://www.slepicar.cz/blog/2241-tipy-jak-podporit-snasku-vajec-i-v-zime.html, https://www.slepicar.cz/blog/2269-chov-nosnic-a-par-tipu-pro-spoustu-vajec.html, https://www.granofyt.cz/clanek/91/jak-spravne-krmit-slepice/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)