Sklízení cukety plus tipy jak ji uskladnit

Cuketa

Na cuketu bylo dlouho pohlíženo jako na zeleninu, která se hodí pro hospodářská zvířata. V poslední době ale její obliba roste. Cuketa má totiž minimum kalorií, ale obsahuje spoustu prospěšných minerálních látek a vitamínů. Proto je oblíbená zejména u lidí, kteří se snaží hubnout, nebo prostě žijí zdravě. Její velkou výhodou je to, že si ji můžeme připravit mnoha různými způsoby, a to dokonce i na sladko (kdo by neznal cuketovou buchtu?). Pojďme se podívat, jak ji sklízet a uskladnit tak, aby nám vydržela co nejdéle.

Kdy sklízet?

Nejchutnější jsou menší cuketky, které ještě nemají uvnitř vytvořená velká semínka. Cuketa se sklízí obvykle v délce do 20 centimetrů, ale můžete je sklízet klidně i od 10centimetrové délky.  Abyste maximalizovali svou úrodu, sklízejte pravidelně. Mladé cukety jsou nejen chutnější, ale tím, že je budete pravidelně sklízet, podpoříte další růst plodů. Rostlina cukety totiž dokáže vyživovat jen asi 3 velké plody, takže pokud je necháte přerůst, rostlina zastaví produkci dalších plodů. Mladé cuketky můžete ukroutit, ty větší odřízněte nožem.

Cukety

Cuketa: Zdroj obrázku Pixabay.com

Skladování mladých cuketek

Velkou nevýhodou malých cuket je to, že příliš dlouho nevydrží. Zkonzumujte je proto co nejrychleji poté, co jste je sklidili (to je také důvod, proč sklízíme i velké cukety; jednoduše už jsme těch malých přejedení). Uchovávejte je v lednici až do spotřebování. Při konzumaci je nemusíte loupat, stačí, když jim odříznete špičky. Můžete je konzumovat jak syrové, tak také vařené.

Skladování větších cuket

K dlouhodobějšímu skladování se hodí větší cukety. Mohou vám vydržet až do zimy! Pokud chcete nechat cukety vyzrát tak, aby vám dlouho vydržely, nechte je na rostlině. Můžete si ze svého záhonu vybrat jednu rostlinu, na které ponecháte asi tři plody, které necháte správně vyzrát a z ostatních rostlin sklízet své mladé cukety. Správně vyzrálá cuketa musí mít tvrdou slupku a při poklepu musí „zvonit“ (znít dutě). Když už si myslíte, že cuketa je dobře vyzrálá, odřízněte ji od rostliny nožem a stopku nechte pořádně zaschnout. Skladujte ji na temném a suchém místě (vhodný je dobře odvětrávaný sklep). Pokud cuketa nebyla dobře vyzrálá, po několika týdnech skladování se zkazí. Dobře vyzrálé cukety ale můžete konzumovat klidně i v únoru.

Cuketa: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!