Zdravé a chutné kaki: Jak na pěstování exotického ovoce a zazimování mladých stromků

kaki

Zatímco před pár lety se jednalo pro mnohé o neznámé ovoce, se kterým se řada prvně setkala v obchodu, tak dnes díky globálnímu oteplování lze pěstovat kaki na zahradě i balkonu. K tomu pěstování není nikterak náročné. Jak na pěstování vlastního kaki a zazimování mladých stromků?

Dnes už kaki zná snad každý. Na podzim je dostupné u nás v obchodech. Zatímco ještě donedávna jsme si nedokázali představit jeho pěstování, tak dnes už ano. Sice v domácích podmínkách našeho zeměpisného pásma rostlina nikdy nedosáhne takového rozměru, jako je tomu při růstu ve své domovině, kdy může dosáhnout velikosti stromu podobného jabloni.

Jak pěstovat exotické kaki ze semen

Prvním krokem je pořízení semen. Ta můžete jednak koupit, nebo při troše štěstí nějaké objevíte uvnitř kaki koupeného v obchodu. Poté si připravte teplou vodu, do které semena namočte na cca 15 minut. Připravte si zeminu pro výsev. Tu nasypte na plech a dejte do trouby na 1 hodinu zahřát při pootevřených dvířkách a teplotě na 50 °C. Pak vysejte semena.

Pro klíčení semen je optimální teplota mezi 15 až 20 °C. Je také důležité zajistit stejnoměrně vlhkou zeminu. Jakmile rostliny povyrostou, přesaďte je do vhodných květináčů. V prvním roce je třeba se o rostliny starat intenzivně. Rostliny tohoto typu se neprořezávají, ani nikterak jinak neupravují. Rostou poměrně pomalu.

Péče aneb vhodné podmínky

V létě je dobré umístit rostliny ven na slunné místo. Může to být klidně i na balkon či terasu. Zvolte místo, které je chráněné před větrem. V létě rostlina potřebuje dostatečnou zálivku. Naopak v zimním období je třeba zálivku omezit. Při dostatečné trpělivosti a pečlivosti se budete těšit z exotické rostliny. Na začátku června se mohou objevit nenápadné květy žlutobílé barvy.

Chutné a sladké plody kaki

Plody dozrávají na podzim. Nejdříve jsou zelené, pak změní barvu na sytě oranžovou. Nejranější odrůdy dozrávají už v září, zatímco ty pozdní zdobí stromy a zahradu i v době, kdy už je opadané listí. Doba sklizně je ovlivněna specifickými vlastnostmi jednotlivých odrůd a obsahem tříslovin. Některé plody jsou sladké ještě před dozráním, jiné svou trpkost drží až do doby, dokud nejsou zcela zralé.

ovoce

Foto: Pixabay

Zazimování mladých stromků

Mladé naroubované stromky první roky po výsadbě je lepší pěstovat v dostatečně velkých kontejnerech. Na zimu je přeneste do místnosti, kde neklesá teplota pod 0 °C. Pokud kmínek stromku naroste do průměru 3 cm, můžete ho na jaře už dát na stálé místo. Je třeba zvolit slunné stanoviště, které je dobře zásobené živinami.

I když je stromek už starší a poměrně vyspělý, tak přesto první rok po výsadbě ven ho raději obalte netkanou textilií či jiným materiálem, který zajistí ochranu před silnými mrazy. Vyplatí se pořídit mrazuvzdorné odrůdy, mezi které patří například Ziročka, která je vhodná i pro pěstování v nádobě, zrající v září, dále Rossijanka dozrávající na konci října či Nikitskaja Bordovaja, která dozrává na konci října a v listopadu.

Zdroj: izahradkar.cz, magazinzahrada.cz

Náhledové foto: Pixabay