Zazimování jezírka: aby vaše rostliny i ryby přečkaly zimu

Leknín

V listopadu je potřeba začít myslet nejen na rostliny a údržbu potřebných zahradnických nástrojů, ale také na zahradní jezírko. I to je potřeba zazimovat, už jen z toho důvodu, že po zamrznutí voda zvětší svůj objem – a mohla by způsobit vážné poškození vašeho jezírka. Popraskaná jezírková fólie by se vám následující sezónu mohla poněkud prodražit. Nemluvě o práci, kterou oprava jezírka vyžaduje.

Jak je to s vodními rostlinami?

V závislosti na druhu vodních rostlin v jezírku, je buď můžete přes zimu nechat tak, jak jsou, anebo je vyjmout a najít jim teplejší útočiště. Choulostivé jsou například některé druhy leknínů (zejména ty tropické), ale také vodní hyacint či pistie. Z živočichů je pak potřeba postarat se o teplomilné želvy a běžné akvarijní rybky. Teplomilné živočichy i rostliny lze zimovat při pokojové teplotě.

Leknín

Leknín: Zdroj obrázku Pixabay.com

Jak zazimovat rostliny v jezírku?

Odolnější druhy rostlin můžete ponechat v jezírku tehdy, když je hluboké 50 až 70 cm. Nemusí jít o hloubku konstantní ve všech částech, stačí důlek uprostřed jezírka, kam se rostliny přemístí z okrajových částí. K tomuto účelu byste si měli zjistit, zda jsou vaše rostliny mrazuvzdorné. Ty totiž přežijí zimu bez problémů.

Jak zazimovat ryby a želvy?

Abyste mohli ve svém jezírku ponechat také živočichy, musí být jezírko hluboké minimálně 1 metr. Ideální je hloubka 1,5 metru. Ne všechny želvy si v tomto prostředí poradí, je to vhodné zejména pro želvy, které pocházejí z klimatu podobnému našemu (želva bahenní, želva nádherná apod). Teplota vody se v hloubce od 1 metru pohybuje kolem 4 °C, což je pro zazimování těchto tvorů dostačující.

Čisté jezírko je základ

Pro přežití vašich rostlin i živočichů je důležité jezírko před zimou pořádně vyčistit. Zbavte jej všech rostlinných zbytků a mrtvých těl (například hmyzu), protože ty by mohli vytvořit toxiny, které by vaše živočichy mohly i otrávit. Rostliny ovšem budou odumírat i v průběhu zimy a vytvářet tak toxické plyny. Tomu bohužel nelze zabránit. Proto je ale potřeba, abychom hladinu jezírka nenechali zamrznout. Toxiny by pak nemohly unikat ven.

Aby jezírko nezamrzlo…

Při krátkodobých mrazech není led až tak nebezpečný, nicméně brání unikání toxických plynů, takže rozbíjíme i jej. Kdyby se mráz prodloužil, vrstva ledu by se mohla zvětšovat a mohla by začít dosahovat i na vaše rostliny a živočichy. Proto je třeba jezírko v mrazech hlídat a led pravidelně rozbíjet. Pomoci vám mohou netoxické materiály, jako je dřevo nebo polystyren, které dáte na hladinu rybníka. Vrstva ledu se sice vytvoří, led ale nebude tak silný a bude snadnější jeho rozbití.

Leknín: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!