Houtýnie – léčivka z balkonového truhlíku, kterou většinou míjíme

Nabídka okrasných rostlin v zahradnictví je velmi pestrá. Mnohé z nich pocházejí z exotických zemí a nepřekvapí proto, že o jejich původním použití víme jen velmi málo. Jedním z takových příkladů je i houtýnie alias touleň srdčitá (Houttuynia cordata).

Její domovinou je Asie, a používá se tu zejména jako léčivka nebo chutné koření. A stejným způsobem ji můžeme použít i my, stačí si jen dát pozor na několik věcí.

Japonská nebo čínská? Není to jedno

Tedy co do léčivých účinků ano, ovšem kulinářské užití má svá specifika. Proto si pamatujte, že japonské varianty houtýnie voní po pomerančích, zatímco ty čínské po koriandru. Vcelku rozdíl, že? A kde ji použít? Jedlé jsou listy, stonky i oddenky. Listy a stonky se hodí do omáček, salátů, polévek apod.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

Ale pozor, tepelná úprava jim příliš nesvědčí, přicházejí totiž o většinu cenných vonných silic. Což je rozhodně škoda, protože právě ty jsou na houtýnii ceněny nejvíce. Ovšem máte-li po ruce dostatek oddenků, tak u těch se tepelné úpravy bát rozhodně nemusíte, v Asii se smaží a přidávají se jako netradiční příloha k masu nebo rybám.

Když si houtýnii přinesete domů

Dobře se jí bude dařit jak na parapetu, tak i na záhonku. A s radostí vám poroste dokonce i jako pokojová rostlina. Stačí jí jen poskytnout polostín a dostatek vláhy. Nemá ráda přemokření, ovšem ani vyschnutí.

Hnojte ji hnojivem pro bylinky a po přinesení z obchodu počkejte s první sklizní nejméně tři měsíce. Tak dlouho totiž trvá, než se z jejích svěžích listů a stonků vyplaví i poslední zbytky běžného hnojiva, které by našemu zdraví rozhodně neprospělo.

Na zimu stačí rostliny překrýt chvojím, i když by měly bez problémů vydržet teploty i do -17 °C.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)