Závlahové systémy si zaslouží zazimování

Závlahový systém

Automatické závlahové systémy představují nedílnou součást mnohých zahrad a díky nim je trávník krásně zelený a rostliny mají požadovanou výšku, potažmo krásné květy a plody. V zimě ovšem takovéto závlahové prvky nefungují, a tak je zapotřebí postarat se o jejich dokonalé zazimování. Možností je pochopitelně hned několik. Lidé se často o závlahové systémy vůbec nestarají a ty pak hodně strádají. Podívejme se tedy na všechny aspekty, jež se závlahových systémů a jejich zazimování týkají.

Proč je nutné zazimování závlahového systému

Důvodů k zazimování závlahového systému je hned několik. Hlavní nebezpečí tkví zejména v přítomnosti zbytků vody v hadicích, která může být předmětem přirozeného pnutí a následního poškození celého systému. Když přijde na mrazy, nesmí být v rozvodech ani kapka vody. Díky preciznímu zazimování se můžete spolehnout na to, že celý závlahový systém dokáže vydržet velmi dlouhou dobu.

Jak na zazimování závlahového systému

Některé závlahové systémy jsou koncipovány tak, že se v nich voda nedrží a vyteče pouhým samospádem. Moc jich ovšem není a často je tak nezbytné veškerou vodu vypustit mimo. Učinit tak budete muset za pomocí klasického profouknutí vzduchu. Stačit vám k tomu bude pouze kvalitní kompresorkvalitní kompresor včetně příslušenství. Optimální je průtok vzduchu od cca 18m3/h. Čím bude proudění vzduchu silnější, tím pochopitelně lépe a vody se zbavíte doslova a do písmene expresní tempem. Pozor je nutné dát jen na to, aby celkový tlak nepřesáhl hranici 3,5 baru.

Někdy není od věci pozvat odborníky

Pokud hodláte zazimovat váš specifický závlahový systém, měli byste vědět, kde máte začít a jak postupovat dále. Jestliže doma nemáte kvalitní kompresor, rozhodně se neostýchejte a svěřte svůj závlahový systém odborníkům. Ti se již o vše postarají od A až do Z.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.