Založení skalky v říjnu aneb Jak vybrat vhodný substrát, kameny a ideální místo

skalka

Rozhodli jste se pro skalku? Jak a kde ji nejlépe založit? Poradíme vám, jak postupovat krok za krokem. Díky tomu na nic nezapomenete a vaše skalka bude vaší chloubou. Podzim je vhodnou dobou pro její založení.

Než se pustíte do práce, je nezbytné vybrat vhodné místo pro vaši skalku. Skalku rozhodně není vhodné umístit pod stromy, zejména listnaté. Rostliny by neměly dostatek světla a vaše skalka by byla na podzim zavalena listím, tudíž by ani nevynikla. Rostliny potřebují světlo, neboť ve stínu by jen živořily. Ocení tak východní směr, kde na ně bude svítit alespoň dopolední slunce.

Malá vs. velká skalka

Dalším krokem je velikost skalky. Je třeba náležitě promyslet, jak velkou skalku chcete mít. Pokud disponujete velkým prostorem a nemusíte se nikterak omezovat, tak dobře zvažte, jak často se budete moc skalce věnovat. Čím větší, tím samozřejmě i více práce ohledně údržby. Na druhou stranu i na malé ploše je možné vytvořit krásnou skalku.

Založení skalky a volba substrátu

Skalku vytvořte na šikmé ploše, ideálně na svahu. Ten nejprve zbavte veškerého plevele. Pokud máte rovnou zahradu, tak si nejdříve musíte uměle terén zvýšit. Začněte tím, že zbavíte půdu travin, plevele a pokryjete místo silnou vrstvou štěrku. K vytvoření skalky, tj. vyvýšeného místa můžete použít i klasickou zeminu.

Výběr substrátu záleží na druzích skalniček. Každopádně musí být dostatečně propustný. Některým zkušeným se osvědčila klasická zemina s přídavkem písku a štěrku, jiní nedají dopustit na směs ve složení kompostu, drnovky, rašeliny, písku a štěrku v poměru 1:1:1:1:2. Můžete i namíchat směs z písku, kompostu a jemného štěrku v poměru 2:2:3. Skalničky obecně nemají rády příliš živin, můžete zvolit chudší půdu. Vyvarujte se ovšem jílu či suťové navážky.

skalka kameny

Foto: Pixabay

Výběr a uspořádání kamenů

Ideální je vybrat jeden druh. Pokud možno ten, který se vyskytuje běžně ve vašem okolí. Tímto docílíte přirozeného vzhledu. Ke vhodným kamenům na skalku patří žula, pískovec, břidlice, opuka, travertin, tuf či vápenec.

Při samotném sestavení začněte od těch největších kamenů a na ně vrstvěte menší. Nedávejte kameny těsně na sebe. Měl by zůstat dostatečný prostor pro skalničky. Neustále sledujte a hlídejte, aby skalka působila přirozeně a celistvě. Hotovou skalku nechte přes zimu sesednout. Na jaře ji pak můžete osázet vhodnými rostlinami, jako například mateřídouškou, netřeskem, zimostrázem, rozchodníkem apod.

Zdroj: idnes.cz, zahradnictvi-flos.cz

Náhledové foto: Pixabay