Jak levně postavit venkovní vodopády

Zahradní vodopád

Při stavbě vodopádů pod širým nebem se musíte zaměřit na dvě konstrukce: bazén, do kterého voda padá, a kaskádovou konstrukci samotného vodopádu. Poslední zmíněná je pravidelně ta problematičtější na stavbu, ale naučíte se ji postavit tak, aby se vám líbila, a byla levná. Zahrnuje využití chvojí, které mají četní majitelé nemovitostí přímo na své vlastní terase (nebo je mohou pohotově najít někde jinde). Jakmile jsou tyto dvě konstrukce na místě, využijete čerpadlo v jezeře, které bude udržovat recirkulaci vody z jezera do nejlepší části vašeho vodopádu, odkud se může ponořit zpět do jezera.

Vodopády pod širým nebem mají nejrůznější tvary a velikosti a tvoří vážné ústřední body. Když přemýšlíte nad výběrem plánu, je nejdůležitější zvážit, jak dosáhnout základní výšky vodopádu. Často tvůrce scény využije sklon pozemku nebo (v případě, že je pozemek rovinatý) postaví násep (tj. falešný svah), který vytvoří takovou zónu za jezírkem. V každém případě to znamená část práce. A nebude to ani levné. Při budování takových obrovských vodopádů pod širým nebem je třeba mezi horní část vodopádu a jezero položit na zem přizpůsobivou vložku, která odvede vodu. V tu chvíli se na linku položí balvany, které ji uklidí a udrží.

Raději se zaměřte na menší vodopády

Pokud nestavíte vodopád pod širým nebem velkých rozměrů, je taková práce a náklady zbytečná. Řada majitelů pozemku, kteří zařizují malé prostory, by se bezpochyby přiklonila k menšímu vodopádu, pokud by přinášel nádherně uklidňující zvuk, který vzniká nárazem vody na vodu. Jednou z možností je využít pro kaskádovou strukturu prefabrikované betonové tvary, které zrcadlí kámen. Jsou kompaktní a snadno se zavádějí, protože se v podstatě skládají nad okraj jezírka. Stojí však peníze. V případě, že se dostanete k normálním kamenům, proč nevyužít bezplatného materiálu? Přesně tímto směrem se vydáme v tomto projektu vodopádu pod širým nebem. Další volbou, mimochodem – pokud vám záleží jen na tom, abyste měli kaskádovitou vodu (v rozporu s poctivým vodopádem) – je vytvoření kaskádovitého pramene z hliněných nádob.

Čerpadlo, trubky a neohýbatelné jezerní obložení, které budete muset mít k vybudování terasových vodopádů, byste měli mít možnost zakoupit ve velkých řetězcích s vybavením. Z důvodů, které budou objasněny později v rámci článku, budete muset zakoupit také květináč. Podívejte se, zda náhodou nenajdete 25 až 30 kamenů. Směs velikostí a tvarů je v pořádku, ale zahrňte alespoň pár rozsáhlých, rovných kamenů. Obvykle se jedná o projekt suché zdi, takže je jistě ve váš prospěch, abyste měli, pokud možno rovnější kameny. Jsou méně náročné na stabilizaci. Písek využijete k tomu, abyste dodali pohyblivou podlahu pro neohýbající se plastové obložení jezera. Spolu s tesařskou vodováhou vám přijde vhod poté, co se budete snažit naléhat na jezerní vložku, aby seděla rovně ve své mezeře.

Ještě, než se pustíte do samotné práce

Ještě před samotným zahájením práce nebo jakékoliv kopání děr pro vodopády pod širým nebem, nechte si odborným elektrikářem obvodů zavést zásuvku GFCI v blízkosti místa, kde bude jezero a vodopád, v případě, že ho ještě nemáte. Kromě toho byste měli zavolat na telefonní číslo pro katastrální úřad, abyste měli jistotu, že vaše zakopávání pro vodopád a jezírko pod širým nebem nepoškodí žádné podzemní vedení.

Co budete potřebovat

Vybavení / nástroje

  • Tesařská vodováha
  • Lopata
  • Zahradní hadice

Materiály

  • Kameny
  • Ponorné čerpadlo
  • Trubky pro vedení od čerpadla k horní části vodopádu
  • Velký plastový květináč (nebo podobný) pro uložení trubek
  • Pevné obložení jezírka
  • Písek
  • 1 černá plastová vložka, 4 x 3 stopy
Vodopád do zahrady
Foto: Pixabay

Následujte tyto pokyny

1. Začínáme kopáním rybníčka

Vyhlubte mezeru, do které bude vložka zapuštěna. Existuje jednoduchý způsob, jak nasměrovat lopatku při hloubení. Otočte vložku na zemi dnem vzhůru v místě, kde potřebujete mít jezírko, a postupujte podle svého kruhu. Pro začátek se postarejte o strukturu vodopádového jezírka, a to v podstatě proto, že kameny pro kaskádovitou strukturu vodopádu budete pokládat tak, aby jejich přední část přesahovala přes vodopádové jezírko.

To zahrnuje nastavení několika patních kamenů výjimečně blízko vodopádového jezírka. V případě, že byste na začátku postavili strukturu kaskádového vodopádu a poté zahrabali jezírko vodopádu, mohli byste tyto skály oslabit. Jinak vám bude převis vodopádové konstrukce při kopání velmi překážet. Hloubka a šířka průrvy vašeho vodopádového jezírka by měla zhruba odpovídat srovnávacím rozměrům vaší předem připravené vložky. Pokud by se však ukázalo, že je mezera příliš velká, budete moci svůj zádrhel později upravit nanesením písku.

Nikdy nepodceňujte vlastnosti písku

Ve skutečnosti se musíte smířit s tím, že na dno mezery nasypete písek, protože písek vám poskytne základnu, která je pružná (což vám umožní hrát si s postavou předem připravené vložky). Na dno naneste zhruba jeden palec písku tak, aby okraj vložky stál asi 3 centimetry nad zemí. Tato nepatrná výška minimalizuje problém s vyléváním zeminy do jezírka s vodopádem. Do mezery pro vodopádové jezírko vložte předem připravenou vložku. Rozhodněte, zda je to skutečně tak, že na ni položíte tesařskou vodováhu (zepředu dozadu a také vyrovnanou doprava a doleva). Není skutečně dostatečná, aby vám vyhovovala? V tom okamžiku vyjměte obložení a rozetřete písek na dně tak, abyste byli přesvědčeni, že je v rovině.

Studovali jsme samotnou strukturu vodopádu, a proto jedno upozornění. Buďte tak zodpovědní, abyste zvážili techniky pro minimalizaci vodní ztráty od samého začátku. Ale v každém případě, jak dobře se vám daří minimalizovat vodní neštěstí, je rozumné občas zkontrolovat hladinu vody ve vašem vodopádovém jezírku. Pokud by jezírko vyschlo v důsledku vodní ztráty, spálíte čerpadlo. V důsledku toho musíte čerpadlo na noc nebo při odjezdu z pozemku vypnout. Samozřejmě v případě, že jste šetrní, odpojíte čerpadlo, když nejste v dosahu, abyste ušetřili peníze za energii. Jelikož je tato voda určena jakoby k obohacení a k odreagování (nejedná se o uhlový bazén nebo koi jezírko), není důvod, proč ji nechávat běžet v případě, že tam nejste, abyste ji ocenili.

2. Dejte se do vybudování vodopádu

Jezírko máte hotové a to znamená, že se můžete pustit do vodopádu. V současné době je čas obrátit pozornost k energeticky náročnější struktuře: samotnému plánu kaskády. Což znamená, že se znovu podíváte na skály, které budete používat. Nejdůležitější skály jsou ty, které by se daly nazvat přelivnými skalami. Skály, přes které se bude voda konkrétně kaskádovat. Budete zvažovat použití dvou takových skal, jedné přes druhou. Tím získá váš plán kaskády dvě úrovně (rozdělené vodopády, v případě, že budete chtít), pro výraznější vizuální efekt.

Přepadové skály by měly být mírně rovné (na rozdíl od skal, které jsou tvarově upravenější). Měly by mít také ostré, hranaté hrany. Přes takové hrany se bude voda kaskádovitěji stékat. Když mají skály tupé, jemně zkřivené hrany, má voda tendenci se po nich ohýbat a proudit zpět pod skály. Ne že by kaskádovitý dopad v posledně zmíněném případě byl méně úžasný, ale také přijdete o část vody, protože nebude padat čistě do jezírka.

Vybírejte si pečlivě kameny

Nejlepší myšlenkou při určování přepadových kamenů pro kaskádový dopad je vybrat kameny, které s největší pravděpodobností nasměrují padající vodu přesně tím směrem, kterým potřebujete, aby šla. Pro tento závěr je navíc rozhodující, jakým způsobem přepadové kameny položíte, jak uvidíme dále. Kromě toho, že hledáte relativně ploché skály s ostrými hranami, podívejte se, zda se vám podaří objevit skály, které jsou mírně odměřené.

Nač květináč?

Květináč slouží v podstatě jako podstavec pro trubky (uvnitř kaskádovité konstrukce vodopádu). Můžete jej snadno nahradit něčím jiným, co by mohlo fungovat mnohem lépe; plastový květináč funguje v podstatě jako věc, kterou mají pěstitelé neustále k dispozici v hojném množství (a pro kterou se snaží najít využití!). Pro příležitost by byl skutečně lepší hliněný květináč, protože poskytuje větší pevnost. Kromě toho by se hodil i karton z neohýbaného plastu. Je třeba mít nějaký způsob uložení, který udrží trubku na místě, zatímco kolem ní budete pokládat kameny. Toto uložení se neobjeví, jakmile budete hotovi. Bude ležet zakrytá uprostřed vaší práce.

Kolem květináče v podstatě postavíte čtyři miniaturní skalní přepážky, které ho uzavřou. Pod kameny udělejte malý příkop, do kterého se trubky usadí, aby je kameny nezatěžovaly. Díky tomu budou trubky volné, takže je budete moci jednoduše posouvat květináčem nahoru nebo dolů, podle libosti. Tím získáte prostor pro dýchání, který právě potřebujete, protože nebudete přesně vědět, v jaké výšce budete potřebovat, aby voda tryskala ven, dokud zcela nedokončíte pokládku skal.

Nezapomeňte na folii

Po položení kamenů na začátek v přední části je zakryjte fólií z tmavého plastu, která je 121 cm dlouhá a 92 cm široká. Zesilte jeden konec plastu až k okraji plastového květináče, zatímco druhý zastrčte přes okraj předem připravené jezerní vložky dolů do vody. Tento plast zamaskujte kameny, aby nebyl v jezeře vidět. Využití tohoto levného plastu může být úspornou náhradou za dražší přizpůsobivou jezerní vložku, kterou byste použili pro větší kaskádový plán (který můžete využít i v tomto případě, pokud se vejde do vašeho rozpočtu).

Plast slouží ke stejnému účelu: konkrétně k zachycení většího množství vody, než se zdá samotným kamenům, a k jejímu odvedení potrubím do jezírka. Velká část vody, kterou by něco jiného špatně odvedlo ke kropení, narazí na tento plast a místo toho spadne zpět do jezírka. Také po položení první řady kamenů vpředu (a těsně po položení tmavého plastu) položte jeden dlouhý, rovný kámen, který je všechny překříží a sedí přímo na plastu.

3. Začněte s pokládáním kamenů a s instalací trubek

Přestavte květináč a provlékněte hadičku mezerou v jeho dně. Položte květináč na zem (stále převrácený) do středu konstrukce, která bude tvořit skalní vodopád. Jak daleko v zadní části jezírka by to mělo být? To záleží na hloubce vašich skal. Je třeba, aby skály, které stojí proti jezeru, k němu přiléhaly. Pokud je to možné, měly by skutečně mírně přesahovat jezero. Pokud tedy skály, které tam budete používat, mají hloubku 20 centimetrů (tj. zepředu dozadu), měla by být přední strana květináče téměř 20 cm zpět od okraje jezírka. Obvykle je při stavbě rozdělovacích prvků z chvojí skvělým nápadem rozložit švy. Samozřejmě se bude jednat o výjimečně malé stěny, takže nejde vyloženě o konstrukční problém.

Po základním pásu kamenů v přední části položte dlouhý rovný pás, který je všechny překlenuje. Vzhledem k tomu, že úkolem této skály je vytvořit převis, jedná se o klíčový prvek v plánu kaskády. Využijete-li ji jako podložku, položíte na ni svůj pro začátek přelivový kámen, a to tak, aby přeliv skutečně dále přečníval přes jezero. Pokračujte v pokládání čtyř příček, dokud nedosáhnete výšky, po které toužíte. Jakmile dokončíte obložení květináče čtyřmi příčkami, budete muset položit dva delší kameny přes horní část (buď zepředu dozadu, nebo zleva doprava), aby se příčky překlenuly. Přetáhněte trubky nahoru, abyste získali větší délku, pokud je to zásadní, a jemně vložte trubky mezi tyto dva delší kameny, aby držely na místě.

Dávejte s rozumem kámen ke kameni

Začněte s prvním pokusem o umístění svého kamene na vrchní část police. Měl by vyčnívat nad jezero ještě více než polička (v ideálním případě by se špička měla nacházet nad středem jezírka, přestože to může být obtížné realizovat). Zvedněte primární výtokový kámen v zadní části, abyste realizovali mnohem lepší odtok vody. Tento nebo jakýkoli jiný výtlak v rámci rozdělovacího objektu můžete zvednout pomocí podložek (malých vyrovnávacích kamenů). Ohněte závěr trubky směrem dolů k jezeru a umístěte nad něj jeden nebo více kamenů.

Právě pod ním bude takříkajíc spočívat výtok vodopádu. Nezapomeňte na kámen, který částečně uklidí trubku anebo ji jemně přitlačí k momentálnímu chvění přepadu (i když není instalován). Ujistěte se, že nade vší pochybnost většina váhy spočívá na kamenech, mezi které je trubka vložena (nebo na podložkách), aby trubka neskončila přiškrcená. Budete si muset pohrát s úrovní výpusti, jakmile se přesunete do přelivu číslo 2.

Začněte se pokoušet o umístění svého druhého přelivového kamene. Opět zvedněte kámen v zadní části pomocí podložky, abyste dosáhli extrémnějšího sklonu. Jedním ze způsobů, jak si představit uspořádání dvou výtokových kamenů je, že jsou jako dva šindele na střeše. Obě jsou na šikmé ploše, přičemž jedna z nich překrývá druhou, čímž vytváří trvalý žlab, kterým může voda stékat. O poloze závěru trubky, která tvaruje výtok, lze v současné době rozhodnout přesněji, když ji změříte na povrchu momentálního výtokového přelivu. Ještě jednou přetáhněte, abyste mohli trubky podle potřeby natáhnout nebo zkrátit.

4. Pusťte se do naplnění jezírka

Jste připraveni naplnit jezírko vodou. Zapojte vedení čerpadla a vyzkoušejte proud vašeho nového  vodopádu. Není pochyb o tom, že budete muset provést několik změn, než budete mít vše v pořádku. Cílem je vyvolat pokles vody co nejblíže středu jezírka, abyste jednoduše minimalizovali ztráty způsobené kropením, ke kterému dojde. Všimněte si, že plán kaskády obsahuje několik kompromisů: výraznější výška je spojena s výraznějším vizuálním efektem, ale větší výška je spojena s výraznějším vodním tříštěním (protože kropení bude prudší). Při realizaci takových projektů, jako je stavba běžných vodopádů, mějte neustále na paměti tipy týkající se domácí bezpečnosti. Dalším podnikem, který vás bude zajímat, je vybudování malého jezírka a využití vodních zahradních rostlin v jeho okolí.

Zdroje info: ceskestavby.cz, floranazahrade.cz

Náhledové foto: Pixabay

Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.