Vzhůru na kaštany! Naše babičky je nakládaly do Alpy

Kaštany

Kaštany a Alpa, to je skvělý prostředek na klouby. Bolestivé klouby namažete a můžete očekávat rychlé zlepšení! Kaštany sbíráme v parku nebo v přírodě – čím dál od rušných silnic, tím lépe. Zdrojem kaštanů je strom jírovec maďal čili kaštan koňský (Aesculus hippocastanum). Ano, je to ten, z kterého si děti dělají zvířátka pomocí špejlí a párátek.

Loupat nebo neloupat kaštany

Různé zdroje říkají něco jiného. Někdy se kaštany loupou a v jiných receptech ne. Obecné pravidlo zní, že pokud chcete kaštany užívat vnitřně (kaštanová tinktura), měly bychom je oloupat. Pokud kaštany chystáme pro zevní použití (jako mazání na klouby), pak je loupat ani krájen nemusíme. Nakrájené kaštany ale mohou nechat vzniknout účinnějšímu prostředku. Je to jen na vás.

Kaštany

Foto: Freeimages

Kaštany v Alpě

Jedná se o osvědčený lék nejenom na bolesti kloubů, ale také na bolesti zad. Lidé jej využívají též na křečové žíly, pohmožděniny, modřiny apod. Můžete aplikovat pomocí láhve s rozprašovačem, nebo naneste na čistý tampon. Příprava je jednoduchá. Kaštany rozpulte nebo rozčtvrťte a zalijte Alpou tak, aby byly zcela ponořené. V temnu nechte louhovat 30 dní. Jednou za den protřepejte. Po uplynutí této doby slijte. Poté užíváme jako mazání na uvedené obtíže.

Kaštany, Alpa a hřebíček

Pokud trpíte na afty, můžete si vyrobit ještě o něco silnější prostředek. Do Alpy naložte nejenom kaštany (podle předchozího receptu), ale také hřebíček. Tato směs pomáhá též při nachlazení a rýmě. Směs nařeďte v poměru 1:5 a kloktejte. Pozor! Nepolykat! Někdo přidává do směsi místo hřebíčku acylpyrin a používá jako účinné mazání na klouby.

  • Tip na léto: do 200 ml Alpy naložte asi 40 ks hřebíčku. Již za 24 hodin máte připravený účinný repelent proti komárům a klíšťatům. Je třeba nanášet každé 3 hodiny. Hřebíček nemusíte ze směsi slévat, nechte ho v ní.

Kaštanová tinktura

Tentokráte se kaštany nenaloží do Alpy, ale do vodky. Vzhledem k obsahu alkoholu nepodáváme dětem, těhotným a kojícím ženám. Výroba je velmi jednoduchá. Kaštany oloupeme a nakrájíme na čtvrtky nebo nastrouháme. Čím více jsou najemno, tím je tinktura silnější. Dejte je do uzavíratelné skleněné nádoby a zalijte vodkou (min. 40 %) tak, aby byly zcela ponořené. Dejte na tmavé místo po dobu dvou až třech týdnů. Každý den je potřeba protřepat. Můžeme použít zevně jako mazání nebo vnitřně (15 kapek dvakrát denně). Tinktura ovlivňuje činnost nadledvinek, proto užíváme dva měsíce a pak si dáme měsíc pauzu.

Naložené kaštanové květy

Stejné účinky má tinktur vyrobená z kaštanových květů. Jeden velký květ kaštanů dejte do sklenice a zalijte alespoň 60 % alkoholem tak, aby květy zůstaly pod hladinou. Uzavřete, nechte stát na teplém místě a dvakrát denně protřepávejte. Po třech týdnech směs slijte přes jemné plátýnko, vymačkejte co nejvíce tekutiny a skladujte v tmavé láhvi.

Zdroje info:

https://www.idnes.cz/hobby/domov/kastany-jirovec-madal-jedle-kastany-recept-na-tinkturu-na-bolave-klouby.A201109_112343_hobby-domov_mce

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10744345634-kouzelne-bylinky/7629-recepty/3419-kastanova-tinktura-a-gel/

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10744345634-kouzelne-bylinky/7629-recepty/3418-tinktura-z-kastanovych-jirovcovych-kvetu/

https://www.culinabotanica.cz/zahrada/leto-bez-chemie-aneb-sbohem-repelentum

Foto: Freeimages

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!