Mech a lišejník na stromech jako problém – jde doslova o zásobníky na potíže. Jak je odstranit

Mechy a lišejníky

Mech a lišejník na stromech jako problém – jde doslova o zásobníky na potíže. Odstraníte je síranem železitým. Důležitou součástí péče o stromy je zajistit, aby jejich kmeny a větve byly zbaveny mechu a lišejníků. I když mechy a lišejníky stromům přímo neškodí, jejich přítomnost může mít negativní důsledky, jako je zvýšená náchylnost k hmyzu a chorobám.

Pochopení vlivu mechů a lišejníků na stromy

Mech a lišejník jsou běžné výrůstky na kůře stromů, zejména ve vlhkém a zastíněném prostředí. Tyto organismy stromům přímo neškodí, ale mohou nepřímo ovlivňovat jejich zdravotní stav. Zde je uvedeno jak:

  • Snížené množství slunečního světla: Mechy a lišejníky mohou pokrýt značnou část kůry stromu a snížit tak množství slunečního světla, které na strom dopadá. To může bránit fotosyntéze, procesu, při kterém stromy vyrábějí energii ze slunečního světla, což vede ke snížení růstu a celkového zdravotního stavu stromů.
  • Zadržování vlhkosti: Mech a lišejníky mohou zadržovat vlhkost na kůře stromu a vytvářet tak příznivé prostředí pro houbové choroby a hnilobu. To může oslabit strukturu stromu a zvýšit jeho náchylnost k poškození.
  • Přitahování hmyzu: Mech a lišejníky poskytují prostředí pro hmyz, včetně škůdců, kteří mohou strom poškodit. Tato zvýšená aktivita hmyzu může vést k dalšímu poškození stromu.

Lišejník

Foto: Pixabay

Chcete-li těmto negativním důsledkům předejít, doporučujeme mech a lišejník ze stromů odstranit.

Použití síranu železitého k odstranění mechu a lišejníků

Jednou z účinných metod odstraňování mechu a lišejníků ze stromů je použití roztoku síranu železitého. Pro přípravu roztoku smíchejte 30 g síranu železitého (zeleného vitriolu) s 5 litry vlažné vody. Ujistěte se, že je síran železitý ve vodě zcela rozpuštěn.

Pomocí rozprašovače nebo štětce pak naneste roztok síranu železitého na místa na kmeni a větvích stromu, kde se vyskytují mechy a lišejníky. Dbejte na to, abyste postižená místa důkladně pokryli. Po aplikaci nechte roztok týden působit. Zjistíte, že mech a lišejník zhnědnou a začnou se od stromu oddělovat.

Zdroj: https://zahradnickakucharka.cz/mechy-a-lisejniky-na-ovocnych-stromech-ci-kerich-ponechat-a-nebo-zlikvidovat/, https://www.levnepostriky.cz/aktuality/zatocte.s.lisejniky.na.ovocnych.stromech

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)