Výsev celeru v lednu: Základem úspěchu je výběr vhodné odrůdy a správný substrát

celer

Pěstovat celer lze jednoduše. Jedná se však o zeleninu s velmi dlouhou vegetační dobou. Proto je vhodné začít s výsevem už na začátku roku. Jaký materiál je potřeba? Které odrůdy jsou vhodné?

Výběr vhodné odrůdy

Vše začíná výběrem vhodné odrůdy. Správný výběr je základem úspěchu. Mezi osvědčenou klasiku patří odrůda Maxim mající bulvy při sklizni o hmotnosti až přes ½ kg. Zároveň však tento druh není nikterak náročný na pěstování. Dokonce zdárně prospívá i na těžší hlinité půdě v podhorských oblastech, která ovšem musí být bohatá na živinu, jakožto i pravidelnou zálivku.

Ještě více úspěchu přinese rezistentní odrůda Albin vyznačující se čistě bílou dužninou. Tento druh se hodí jak pro skladování, tak i konzervování. K tomu nabízí zvýšenou odolnost proti septorióze celeru, která se projevuje typickou skvrnitostí a odumíráním listů. Rovněž tak výnosnou a populární odrůdou je i Neon.

Vhodný substrát a správný výsev

Pro výsev do substrátu je vhodné si pořídit zakořeňovací plátno, kdy do jednotlivých částí nasypete substrát a do každého „okénka“ dáte po jednom semínku. Zásadní je zejména výběr substrátu, ten je pro mladé rostlinky důležitý. Jde o to, že právě mladé rostliny mají velmi slabý stonek. V případě napadení houbami, je velká pravděpodobnost, že záhy uhyne celá vegetace. Tímto by vaše práce přišla nadarmo.

Pořiďte substrát supresivního typu, které je právě už ošetřen proti houbovým chorobám. Celer se vysévá řídce a mělce. Po výsevu semena jen mírně přisypte, zavlažte rozprašovačem a dejte na teplé místo, kde teplota neklesá pod 20 °C. Pamatujte rovněž na pravidelné větrání. Semena celeru začnou klíčit za 2 až 3 týdny.

sazenička

Foto: Pixabay

Přesazování aneb kdy zkrátit kořínky

Jakmile se na rostlinkách objeví dva lístky, je vhodný čas na přesazení. Pokud by se vám sazenička zdála příliš křehká, tak klidně počkejte, až se objeví i třetí lístek. Rostlinky přesaďte do větších samostatných květináčů, nebo také můžete použít větší nádoby i truhlíky. Je třeba mezi rostlinami nechat rozestup cca 5 cm, aby byl prostor pro růst.

Jakmile sazenice opět zesílí a budou mít více listů, je třeba je přesadit do samostatných sadbovačů, květníků nebo i obyčejných kelímků od jogurtu. Při tomto přesazování je vhodné zkrátit rostlinám kořínky cca o třetinu. Díky tomu si vytvoří bohatší a zdravější kořenový systém.

Zdroj: zahradkarskaporadna.cz, prozeny.cz

Náhledové foto: Pixabay