Jak dlouho odpočívá orchidej? Poznejte, kdy už je mrtvá

Orchidej

Orchidej má dlouhé období kvetení. Stejně dlouhé ale může být také období, kdy orchidej nekvete. Pokud se k tomu přidají další příznaky, jako jsou gumové listy, může v nás začít klíčit podezření, zda rostlina neodumírá. Období, kdy orchidej odpočívá a nekvete, trvá šest až devět měsíců. V tomto období se rostlina snaží načerpat živiny, které musela vynaložit do předchozího kvetení a současně načerpat sílu pro kvetení následující.

Kdy orchidej odpočívá?

Jakmile po kvetení opadnou všechny květy a zůstanou pouze holé stonky, znamená to, že rostlina odpočívá. Spousta zahradníků dělá velkou chybu – rostlinu vyhodí, protože se domnívá, že už znovu nevykvete. Není to pravda. Orchidej nevyžaduje spoustu péče a přece jen vás může obnovit záplavou dalších květů. Jen to trochu potrvá.

Orchidej

Foto: Pexels

Kdy je orchidej mrtvá?

To, že je orchidej mrtvá můžete poznat na základě tří znaků:

  1. Koruna (část rostliny, která spojuje listy a kořeny) by měla být v době odpočinku zelená, kořeny zelené až bílé a baculaté, nikoli svrasklé. Na dotek by měly být pevné. Kašovitá textura a hnědá barva nejsou typické pro zdravou korunu orchideje.
  2. Žluté listy nemusí znamenat, že orchidej odumírá. Je totiž běžné, že každý list prochází životní fází, která v určitém okamžiku končí. To pak tento list zežloutne. Je to přirozený proces. Takto žlutý by ale měl být pouze spodní list. Pokud žloutne více listů, zkuste rostlinu přesunut na místo, kde je více světla (ne na přímé sluneční záření).
  3. Listy jsou na pohled i na dotyk pevné, zelené a nikoli svrasklé. Pokud jsou svrasklé, měly byste svou orchidej více zalévat. Důvodem může být nedostatek vzdušné vlhkosti.

Co nedělat se spící orchidejí?

Spousta zahradníků má tendence rostlinu přesunout na méně nápadné místo, protože už není tak krásná jako dříve. I toto místo by ale mělo být dostatečně světlé, jinak rostlinu zahubíte. Nejlepší je, nechat rostlinu na stále stejném místě a zalévat tak, jako dříve. Pokud vám vadí, že rostlina má jen listy, můžete si zakoupit umělý květ orchideje, který do zeminy k orchideji zapíchnete. Dnes už umělé květiny mohou vypadat velice podobně, jako když je rostlina živá.

Zdroje info:

https://www.justaddiceorchids.com/orchid-care-blog/help-i-need-to-know-whether-my-orchid-is-resting-or-dead

https://krostrade.cz/vysadba/jak-poznam-ze-je-moje-orchidej-mrtva-3-znameni-na-ktere-si-davejte-pozor/

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!