Výsev brokolice krok za krokem: nemusí být tak náročné ji pěstovat

Brokolice

Brokolice je zelenina, kterou řadíme mezi brukvovité. Je zdravá a můžeme ji připravit do celé spousty pokrmů. Obsahuje vlákninu a spoustu vitamínů. Navzdory tomu, že si mnozí myslí, že je obtížné ji vypěstovat, není to tak složité. Sazenice si můžete zakoupit v zahradnickém centru, ale pěstování ze semínek je mnohem levnější a navíc nenáročnou činností. Zde přinášíme průvodce, jak to udělat. Všechno, co potřebujete vědět o výsevu brokolice, přinášíme v tomto článku.

Brokolice ze semen

U brokolice je velmi důležité správně načasovat výsev. Pokud zasadíte příliš brzy, můžete skončit s nohatými sazenicemi, ze kterých se vyvinou ochablé a slabé rostliny. Pokud zasadíte příliš pozdě, rostliny budou náchylné na horké letní počasí. Brokolice miluje chladné počasí. V první řadě se podívejte na balíček se svými semínky. Měli byste zjistit, že brokolice je připravena ke sklizni za 90 až 110 dní. S výsevem tedy začínáme už v únoru.

Potřeby pro výsev brokolice

Připravte si kvalitní organickou zeminu, ideálně takovou, která je navržena pro výsev semen. zahradní půda je nevhodná, protože může obsahovat škůdce, patogeny a semínka plevele. Pěstovat můžete v jakékoli nádobě – ať už jsou zahradnické (sadbovače) nebo z domácích zásob (kelímky od jogurtů či jiné plastové nádoby či papírové). Nádoba by měla být čistá a ve spodní části by měla být opatřena odtokovým otvorem.

Brokolice

Foto: Pixabay

Pěstební světla

Speciální světla určená na výsev semínek jsou vhodná, protože vypěstované sazeničky budou silnější a bujnější. Pokud je nemáte, vystačíte si se slunným parapetem. Je vhodné je každý den otočit o čtvrt otáčky. Tímto způsobem dostanou sazeničky vždy stejné množství světla ze všech stran a nebudou se za ním muset natahovat. Pěstovat bez světel tedy jde, ale je to o něco málo náročnější. Pokud se rozhodnete pro světla, nechte je působit 14 až 18 hodin denně (až po vyklíčení).

Výsev brokolice

Zvolené nádoby pro výsev naplňte až po okraj zeminou. Jemně ji zarovnejte, ale netlačte na ni. Semena dejte do hloubky jen asi 1 cm. Jemně je přihrňte zeminou a zalijte. Aby semínka necestovala, je vhodné zalévat lahví s rozprašovačem. Tímto způsobem je současně nepřelijete. Zemina nesmí nikdy vyschnout, udržujeme ji vlhkou, ale ne mokrou. Pro urychlení klíčení nádobu přikryjte plastovou fólií. Jakmile si všimnete první vyklíčené rostliny, fólii odstraňte.

Malé sazeničky brokolice

Za 7 až 10 dní semínka vyklíčí, a to i v chladné půdě. Použití vyhřívaných pěstebních podložek je zbytečné. Půdu zaléváme vždy, kdy je povrch půdy na dotek suchý a má světlejší barvu. Čím starší jsou rostliny, tím více vody potřebují. Jakmile vyvinou první sady pravých listů, můžete začít přihnojovat. Každé dva týdny použijte tekuté organické hnojivo nebo emulzi z mořských řas. Ven brokolici přesadíme až v době, kdy nehrozí mrazy, tj. v druhé polovině května.

Zdroje info:

https://porady-dzialkowe.pl/uprawa-brokulow-z-nasion-jak-siac-przesadzac-i-nie-tylko/

https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/brokul-jak-uprawiac-brokuly-w-ogrodzie-kiedy-siac-i-sadzic-brokuly-aa-B9qH-DvxX-ACAY.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!