Vysazování rybízu

Vysazování rybízu

Jedním z vynikajících zdrojů vitamínů a lidskému tělu prospěšných látek je rybíz. Zejména ten černý obsahuje od 90 do 250 mg % vitamínu C. V současné době najdeme na mnohých zahradách jak klasický keříčkovitý rybíz, tak i stromovité odrůdy. Záleží na tom, co preferujete. Keříčkovitý je vcelku náročný na prostor, jelikož se umí rozrůst do poměrně solidních rozměrů. Naopak stromkovitý je charakteristický tenkým kmínkem a širší korunou. Všechno se odvíjí od preferencí konkrétního pěstitele. Na vysazování obou typů se zaměříme. Činit tak můžeme buď na podzim, nebo na jaře.

Vysazujeme stromky rybízu

U stromkovitých odrůd je zapotřebí pořízení nějakého kůlu, kmínku anebo čehokoli pro oboru stromku. Výborná je i drátěnka v místech, kde hrozí okousání lesní zvěří. Výhony je třeba před výsadbou zkrátit o dvě až tři očka. Při druhém roce pěstování je dobré vybrat z již vzrostlých výhonů cca 4 až 5 nejsilnějších a ostatní odstranit aby nedocházelo k oslabování rostliny. Ponechané výhony je i tak dobré zkrátit na třetinu či čtvrtinu výšky. Udržovací řez je zapotřebí řešit každým rokem a nezapomínat na něj.

Keříkový rybíz

Tento typ je nutné vysazovat hlouběji, jelikož by mělo dojít k jeho zakořenění zhruba 10 cm pod úrovní půdního podkladu. Výhony keřů bychom měli po výsadbě řezat na zhruba 3 pupeny nad povrchem samotné půdy. V prvním roce by měl mít zhruba 5 nejsilnějších výhonů. Další je třeba u země odstranit. Obecně platí, že čím je celá výsadbě hustší, tím méně větví by mělo na jednom jediném keři být.

Obnova staršího dřeva je nutná

V dalších letech pěstování byste měli dbát na to, aby na konkrétním keři byly maximálně větve staré 3 roky. U červeného rybízu maximálně 4 roky. Prořezání je třeba řešit také na jaře nebo na podzim. Počítat byste měli i s životností keřů, která se pohybuje v maximu okolo 20 let. U stromků jde o polovinu, tedy cca o 10 let.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.