Vysazování rybízu

Vysazování rybízu

Jedním z vynikajících zdrojů vitamínů a lidskému tělu prospěšných látek je rybíz. Zejména ten černý obsahuje od 90 do 250 mg % vitamínu C. V současné době najdeme na mnohých zahradách jak klasický keříčkovitý rybíz, tak i stromovité odrůdy. Záleží na tom, co preferujete. Keříčkovitý je vcelku náročný na prostor, jelikož se umí rozrůst do poměrně solidních rozměrů. Naopak stromkovitý je charakteristický tenkým kmínkem a širší korunou. Všechno se odvíjí od preferencí konkrétního pěstitele. Na vysazování obou typů se zaměříme. Činit tak můžeme buď na podzim, nebo na jaře.

Vysazujeme stromky rybízu

U stromkovitých odrůd je zapotřebí pořízení nějakého kůlu, kmínku anebo čehokoli pro oboru stromku. Výborná je i drátěnka v místech, kde hrozí okousání lesní zvěří. Výhony je třeba před výsadbou zkrátit o dvě až tři očka. Při druhém roce pěstování je dobré vybrat z již vzrostlých výhonů cca 4 až 5 nejsilnějších a ostatní odstranit aby nedocházelo k oslabování rostliny. Ponechané výhony je i tak dobré zkrátit na třetinu či čtvrtinu výšky. Udržovací řez je zapotřebí řešit každým rokem a nezapomínat na něj.

Keříkový rybíz

Tento typ je nutné vysazovat hlouběji, jelikož by mělo dojít k jeho zakořenění zhruba 10 cm pod úrovní půdního podkladu. Výhony keřů bychom měli po výsadbě řezat na zhruba 3 pupeny nad povrchem samotné půdy. V prvním roce by měl mít zhruba 5 nejsilnějších výhonů. Další je třeba u země odstranit. Obecně platí, že čím je celá výsadbě hustší, tím méně větví by mělo na jednom jediném keři být.

Obnova staršího dřeva je nutná

V dalších letech pěstování byste měli dbát na to, aby na konkrétním keři byly maximálně větve staré 3 roky. U červeného rybízu maximálně 4 roky. Prořezání je třeba řešit také na jaře nebo na podzim. Počítat byste měli i s životností keřů, která se pohybuje v maximu okolo 20 let. U stromků jde o polovinu, tedy cca o 10 let.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

1 komentář

  1. Marcela Svitoková Odpovědět

    Udělala jsem chybu a na jaře jsem neprořezala keříkový rybíz. Je moc hustý a plody jsou uvnitř keře. Zřejmě nedozrají. Mohla bych keř ještě teď pořezat, aby se sluníčko dostalo dovnitř keře? Děkuji za odpověď

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *