Nejznámější velmi rané odrůdy brambor

Odrůdy brambor

Kdo z nás by se již netěšil na skvělé brambory z vlastní zahrádky? Asi každý. Právě proto jsme si pro vás připravili článek, v němž se budeme zabývat velmi ranými odrůdami brambor. Právě ty jsou totiž schopné přinést dokonalou úrodu v momentu, kdy se na tuto velmi oblíbenou přílohu těšíme úplně nejvíce a v supermarketech jsou k dispozici pouze nějaké ne příliš chutné moučnaté brambory pocházející ze zahraničí.

Adora nabízí maximální výnos

Velmi ranou odrůdou je Adora. Jedná se o varný typ B až BC, který se vyznačuje skutečně vysokými výnosy. Mezi jeho základní mínusy ale patří především menší rezistence vůči nejznámějším chorobám brambor. Nedokáže se zpravidla bránit plísni bramborové, háďátku ani některým ptotypům rakoviny brambor.

Odolnější Agata

Pokud preferujete více rezistentní kultivar, pak se vyplatí vsadit na odrůdu nazvanou Agata. Ta se vyznačuje velmi ranou vegetační dobou a vysokými výnosy. Jde přitom o varný typ BA. Dokáže odolat strupovitosti a zpravidla i většině virových onemocnění. Na rakovinu brambor typu patotypu 1 je odolná. Typická je tato odrůda mimo jiné i pravidelně rostoucími hlízami s vysokým podílem těch tržních.

Impala s vzhlednými hlízami

Velmi ranou vegetační dobou je charakteristická i odrůda Impala. Odměnou při jejím pěstování vám budou oválné na pohled hezké hlízy varného typu B. Ideální jsou především pro letní konzumování. Odrůda je rezistentní vůči háďátku a také vůči prvnímu patotypu rakoviny brambor. Odrůda je odolná i vůči mechanickému poškození a následnému napadení chorobami skládkového typu.

Magda pro předčasnou sklizeň

Chcete být první? Pak zvolte odrůdu Magda. Tento velmi raný kultivar slibuje vysoký výnos v době, kdy je nových brambor minimální množství. Jde o varný typ B s pevnými kvalitními hlízami odolný mnohých chorobám.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.