Vyhubte svilušky pomocí domácích metod. Nebudete litovat

Sviluška

Svilušky jsou velmi nepříjemným nepřítelem, který napadá pokojové i venkovní rostliny. Jejich přítomnost poznáte podle bíle „poprášených“ listů rostlin. Listy vypadají, jako byste je poprášili moukou. Pokud v této chvíli nezasáhnete, získají stříbřitý nádech a postupně uvadají, žloutnou a schnou. Čím dříve zasáhnete, tím větší je pravděpodobnost, že se vám podaří rostlinu zachránit a množení svilušek omezit. Napadeny tak nemusí být všechny rostliny.

Jak svilušky vypadají?

Svilušky jsou drobní živočichové, vypadají jako malé tečky. Vidět je můžeme na spodní straně listů. Mohou mít bělavou barvu, přes oranžovou až po černou. Napadají pokojové rostliny, zeleninu, ovocné stromy – zkrátka jakoukoli rostlinu. Nečekejte, že se jich zbavíte po jediném postřiku. Odstranění svilušek nějakou dobu trvá. Co na ně platí?

Cibule

Foto: Pixabay

Cibulový postřik

Jedním z oblíbených postřiků, které se proti sviluškám používají, je ten vyrobený z cibule. Můžete si jej připravit z pohodlí domova, není to nic složitého. A využijete na něj něco, co stejně skončí v kompostu (nebo dokonce v koši): slupky z cibule. Cibulové slupky dejte do nádoby a zalijte je vroucí vodou. Čím více slupek budete mít, tím lépe. Takto nechte luhovat aspoň tři dny. Poté sceďte a tekutinu nalijte do láhve s rozprašovačem. Aplikujte na postižené rostliny, zejména na spodní stranu listů.

Odvar z heřmánku

Další skvělou metodou je použít odvar z heřmánku. Pět až šest lžic heřmánkových květů zalijte litrem vody a nechte vyluhovat. Sceďte přes jemné plátýnko, květy v něm pak ještě vymačkejte, abyste z nich získali maximum aroma. Tekutinu je třeba před aplikací smíchat s vodou v poměru 1:5. Opět aplikujeme pomocí láhve s rozprašovačem, zejména na spodní stranu listů. Tento postřik používáme ideálně každé tři dny po dobu 3 týdnů

Mýdlo

Máte-li klasické mýdlo, můžete ho nastrouhat a zalít horkou vodou. I tuto směs aplikujte na postižené rostliny prostřednictvím láhve s rozprašovačem.

Chemická ochrana

Pokud nezabere ani jedna z výše uvedených metod, můžete se spolehnout na komerční výrobky. U nich se zaměřte na to, jak se míchají před použitím. Někdy to může být náročný proces, takže rozhodně čtěte návod už v obchodě.

Zdroje info:

https://www.dumazahrada.cz/clanek/svilusky-jsou-postrach-zahrady-i-pokojovych-rostlin-jak-nad-nimi-zvitezit-202109.html?utm_source=traqli&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter&pnespid=AaIm5kBB_y8NklSN6ovcGURXvkkzm7QpsxVNGbwGbcnKwq9ZxiDXO1REczWohNHkSkqCuZc

https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-na-msice-svilusky-30000617.html

Foto: Gilles San Martin: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tetranychus_urticae_with_silk_threads.jpg

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!