Vybíráme postřik na kadeřavost broskvoní

Postřik broskví

Broskvoně v našich podmínkách mohou růst naprosto skvěle. Pravda je taková, že postupem času se podnebí ve střední Evropě značně přibližuje tomu, jaké panuje na jihu Starého kontinentu. Broskve můžete určitě sklízet také, nicméně je třeba se vyhnout některým nepříjemným onemocněním, jež mohou i vaše stromy potkat. Jedním z nich je bezesporu kadeřavost broskvoní. Právě na ni se zaměříme podrobněji. Konkrétně se podíváme na to, jaký vyžaduje kadeřavost broskvoně postřik.

Kdo za to může?

Nejprve je třeba odpovědět na otázku, co stojí za kadeřavostí broskvoní. Jedná se o houbu zvanou Taphrina deformans. Typická je zejména tím, že dokáže přezimovat klidně i v korunách stromů. Schovaná je za šupinami pupenů, a to ve formě takzvaných blastospor. Dochází díky tomu k infikaci mladých rašících lístků, které pak trpí prvně zelenými a následně červenými puchýřky. Listové čepele jsou silně deformovány a hodně napadené letorosty přestávají růst. Vegetační vrcholy jednoduše uschnou.

Účinné prostředky existují…

První ošetření by měly obstarat měďnaté fungicidy, které jsou vysoce účinné. Dokážou omezit napadení dřevnatých částí. Toto ošetření je třeba řešit na jaře, když se začínají nalévat pupeny. V mírných zimách může docházet k rašení již v průběhu měsíce ledna. Z měďnatých fungicidů jmenujme například Champion 50 WP, Kuprikol 50 anebo Funguran–OH 50 WP či Cuprocaffaro. Následný postřik je třeba řešit za pomocí Dithane DG Neotec, Dithane DG Neotec anebo Delan 750 SC.

Jak správně aplikovat postřik?

Velmi důležité je především to, aby postřiková kapalina dokonale stihla zasáhnout jak pupeny, tak i jednoleté větve. Tekutina musí nutně zaschnout a vytvořit na stromě film. Ideální je stihnout poslední dopoledne bez mrazu na podzim, což je právě nyní v listopadu. Budete tak mít jistotu, že broskvoně budou v příští sezoně zdravé.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.