Vyberte si svou dýni – průvodce různými druhy

Někdo si chce vypěstovat velkou dýni na vyřezávání strašidelného obličeje. Jiní se spokojí s menšími, ale chutnějšími variantami dýní, které jsou vhodné k vaření. Existují i takoví zahradníci, kteří si rádi vypěstují dýni okrasnou. Ať už chcete jakoukoli z těchto dýní, přečtěte si jejich přehled níže. Může vám pomoci při výběru té dýně, která je pro vás nejlepší.

Hokkaido

Jedna z nejoblíbenějších dýní, které jsou určeny ke konzumaci. Jejich velkou výhodou je to, že je není potřeba před tepelnou úpravou loupat (pokud na tom ale trváte, pro oloupání existuje jednoduchý trik: zapečte dýni při teplotě 180 °C a pak ji snadno oloupete). Chuť dýně je sladká a skvěle se hodí na přípravu polévky, kompotu, ale také sladkého pečiva či jako příloha. Barva je sytě oranžová díky velkému množství karotenu. Hokkaido jsou menší dýně, které váží od 1 do 3 kilogramů.

Dýně: Zdroj obrázku: Pixabay.com

Goliáš

Tato odrůda má obrovské sytě oranžové plody. Jsou vhodné pro vyřezávání a jsou typické pro české zahrady. Vzhledem k vysokému obsahu vody není dýně vhodná k dlouhodobému skladování. Největší plody mohou dosahovat hmotnosti až 30 kilogramů.

Máslová dýně

Máslovou dýni poznáte podle hruškovitého tvaru. Slupka může být šedivá, dužina je však vždy sytě oranžová. Chuť je sladká, používá se ke grilování a restování, ale také na přípravu pyré i polévek.

Muškátová dýně

Plody jsou poměrně velké, mohou mít 10 až 20 kilogramů. Ačkoli je dužina zelená, obsahuje sytě oranžovou dužninu. Před tepelným zpracováním je vhodné dýni oloupat. Také z této dýně můžete připravit strašidelné obličeje – je vhodná k vyřezávání. Hodí se ale také na vaření – polévky, pyré, kompot i koláče. U nás se ale příliš nepěstuje, protože je náročná na teplo.

Okrasné dýně

Okrasné dýně jsou malé, častokrát mají hrubou a nepravidelnou slupku, mohou být hruškovitého, kulatého nebo oválného tvaru (včetně spousty jiných tvarů). Jejich účelem je dekorace. Jsou sice jedlé, avšak jsou příliš malé a neobsahují příliš dužiny. Když k tomu přičteme nepravidelný tvar, nad jejich přípravou bychom se hodně zapotili.

Žaludová dýně

Také tato dýně patří mezi menší, obvykle váží od 0,5 do 1 kilogramu a plod ve tvaru jahody je dlouhý od 10 do 20 centimetrů. Tato dýně je zajímavá také tím, že je možné ji i se slupkou konzumovat zasyrova. Tím, že se dá pěstovat v keřích, je vhodnější na menší zahrady, protože nezabere tolik místa.

Špagetová dýně

Tento druh má oválný tvar a žlutooranžovou slupku. Ta se nemusí loupat. Když je dýně zralá, tak její dužnina vytváří vlákna – podobná špagetám. Tato vlákna se sama oddělují při vaření. Špagetovou dýni vaříme vcelku. „Špagety“, které dýně vytváří, můžeme použít jako dietnější verzi těstovin.

Dýně: Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!