suk

Sůl v jídle a jak ji nahradit

Základem zdravého jídelníčku je omezení některých nežádoucích dochucovadel. A pokud se snažíte zhubnout nebo si děláte zálusk na jarní detoxikaci, určitě se potýkáte zejména s nutností omezení soli.

Někteří z nás to řeší přidáním chilli papriček nebo rovnou pálivých omáček. Ani to však není příliš vhodná varianta. Sáhnout totiž můžete do mnohem bohatšího šuplíku ingrediencí. Ale určitě by nemělo jít o nejrůznější kořenící směsi. Ty často obsahují mnohem více soli, než si myslíte. Chcete-li jídlo řádně ochutit, přisypete do něj chtě nechtě i spoustu bílých zrníček. Při jednoduchém propočtu pak zjistíte, že vás tahle sůl vlastně vyšla pěkně draho a obchodník vás (kromě ničení vašeho zdraví) navíc i doslova okrádá. Proto pokud to jde, pusťte se do výroby svých vlastních kořenících směsí sami.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

S nedostatkem chuti může pomoci cibule i kořenová zelenina

V létě a ještě na podzim je základ vaření docela snadný. Stačí všude přidat bylinky a o chuť je postaráno. Během méně štědrých období Matky Přírody pak sáhněte po sušené kořenové zelenině, česneku, cibuli nebo také zázvoru. Z bylinek se nejvíce osvědčuje bazalka a libeček. Chuť libečku sice trochu připomíná glutaman, ale v konečném výsledku to vůbec nemusí být na škodu. Hodí se jako základ prakticky do všech slaných jídel.

Tip číslo dva – bílý jogurt

Další zajímavou variantou pro dosažení vyvážené chuti jídel je použití citronu nebo bílého jogurtu. Citron dodá pokrmu svěžest, jogurt zase jemnost. A dost možná zjistíte, že zvýšené množství soli ani nepotřebujete. Je to sice trochu o zvyku, ale jakmile si na menší přísun soli zvyknete, zjistíte, že pokrmy okolo vás dokáží být mnohem pestřejší a zábavnější, než jste si doposud mysleli.

Náš tip: K odvykání solení přistupujte postupně. Radikální řez se obvykle nesetká s úspěchem. Několik dní se budete do zdravých jídel nutit, abyste se posléze vrátili ke starému jídelníčku.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *