Vraťte zahradnímu nábytku lesk bez chemie

Patříte mezi hrdé vlastníky dřevěného vybavení zahrady, ale dělá vám starost jeho slábnoucí lesk či stále se zvětšující praskliny? Možná vás to překvapí, ale většinu věcí pro opravdu najdete ve spíži nebo ve sklepě.

Receptů na obnovu zahradního nábytku je opravdu hodně. My jsme si dnes vzali na paškál ty, které používají teplé pivo, olivový olej nebo třeba včelí vosk. Budete tedy 100 % bio a eko, a navíc ještě ušetříte.

Jak vrátit dřevu lesk? Zkuste černý čaj

Nejdříve ošetřete svrchní vrstvu dřeva a zbavte ji škrábanců a všech estetických nedostatků. Připravte si opravdu silný černý čaj a nechte ho vychladnout. Pak do něj namočte hadřík z mikrovlákna (nebo alespoň jemnou bavlněnou textilii) a pečlivě otřete každou část nábytku.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Už teď vypadá vás stůl či komoda o hodně lépe, ovšem můžete je zkrášlit ještě víc. Připravte si leštící směs do rozprašovače. Připravíte ji z pěti lžiček olivového oleje, pěti lžiček citronové šťávy a 15 lžiček vody. Nastříkejte, nechte chvíli působit a nakonec rozleštěte. Nábytek bude vypadat zase jako nový.

Vintage vzhled zajistí teplé pivo

Ale dost možná o vzhled nového dřeva nestojíte a dáváte přednost spíše vintage vzhledu. V takovém případě si pořiďte tmavé pivo a ohřejte ho do bodu varu. Nechte chvíli chladnout a poté do něj namočte bavlněný hadřík. Nanášejte v silné vrstvě a poté dosušte papírovými utěrkami.

Na vysušené dřevo vezměte včelí vosk

A pokud na něm najdete stále se rozšiřující praskliny, zasáhněte včas. Vezměte 10 gramů včelího vosku. Ten rozehřejte v mikrovlnce a smíchejte s pěti kapkami lněného oleje. Tuto směs pak vetřete hadříkem do dřeva. Vrátí mu ztracenou vlhkost a nadlouho ji uvnitř zafixuje. Nových prasklin se tak nebudete muset celou sezónu bát. Poté však doporučujeme voskový nátěr obnovit.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)