Cukety

Tipy pro pěstování cukety

Cukety patří mezi velice plodné rostliny! Snadno se pěstují a každá rostlina během své vegetační sezóny produkuje několik cuket týdně! Sklízejte je často, protože příliš velké cukety mají velká semínka a nejsou již tak chutné jako malé cukety. Díky včasnému sklízení je možné jíst je i s kůží bez nutnosti loupání. Tuto plodinu zná každý, protože v sezóně je jí tolik, že nevíme, co s ní. Bohužel má také relativně krátkou dobu trvanlivosti.

Kdy začít pěstovat?

Druhá polovina května je obvykle obdobím, kdy cuketu vysadíme. Výsev obvykle provádíme přímo do zeminy, která by měla být teplotu nad 16 °C. Pokud se rozhodnete si cukety si předpěstovat, pak je zasaďte dva až čtyři týdny před posledním jarním mrazem do rašelinových květináčů. Při následném přesazování do zahrady je zapotřebí být opatrní zejména na kořeny rostliny.

Cukety

Cukety: Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Vyberte vhodné místo

Cukety pěstujeme na plném slunci, půda by však měla být vlhká a dobře propouštět vodu – mokrá půda je původcem spousty hnilobných onemocnění cuket. Před výsadbou je vhodné zapracovat do zeminy kompost pro dosažení lepších výnosů. Pro výsadbu venku vysaďte semena do hloubky 2,5 centimetru a asi 60 až 90 centimetrů od sebe.

Pěstování cuket

Pro ochranu mělkých kořenů je vhodné použít vrstvu mulče – ten vám pomůže i proti plevelu a bude také zadržovat vlhkost v půdě. Když se objeví první květy, naneste malé množství hnojiva. Pro správný vývoj plodů je velice důležité časté a důsledné zalévání. Při zalévání byste měli být opravdu důkladní, protože potřebujete vlhkost až do hloubky 10 centimetrů. Po zahájení sklizně občas hnojte pro intenzivní růst a spoustu cuket. Pokud jsou vaše plody špatně tvarované, možná nedostaly dostatek vody nebo hnojení.

Sklízení cuket

Nejlepší chuť mají malé cukety. Většina odrůd je zralá přibližně 60 dní po nasazení. Své rostliny kontrolujte každý den, zda neobsahují nové plody. Jakmile se začnou vyrábět cukety, budete je muset sbírat každý den. Dělejte to tak, že plod odřízněte – nechte na něm asi 2,5 centimetru stopky. Pokud objevíte přezrálou cuketu, odřízněte ji, ale nekonzumujte ji. Není-li zcela přezrálá. dá se konzumovat s tím, že ji oloupete a vyjmete pecky. Čerstvé cukety můžete uchovávat v lednici až na deset dní.

Cukety: Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

6 komentářů

 1. petr Odpovědět

  Prosímvás – píšete “ jakmile se cuketa začne vyrábět “ . Jak se to vyrábí ? Já jsem začátečník, zahradu mám teprve 30 let, tak se pořád učím. U mě doteď cukety vždycky jen rostly……. i melouny, každoročně jich mi vyroste cca 150 kg, i víc. Ale já je nevyrábím nýbrž pěstuji… .

  1. Josef Odpovědět

   Petr: Vážený pane, že na autorčině zahradě se cukety vyrábí je jasné. Jinak by jich každá rostlina nemohla vyprodukovat, během sezóny, několik denně. Když se držíte zastaralých postupů, nemůžete se divit, že Vaše výnosy jsou, ve srovnání se zmíněnými cuketami, poněkud nízké. Já jsem na tom ještě hůře.

  1. Viki Vikina Odpovědět

   Mně také tyhle slovní úlety vadí. Pokud se jich dopustí diskutující, OK, ale pokud autor, myslím si o tom své. Když už chci své úžasné myšlenky sdílet s ostatním, tak aspoň bez chyb.
   Panu Petrovi tiše závidím, a 150 kg melounů je sice hodně, ale spolu se sousedy a rodinou určitě není problém to zkonzumovat. Má-li jeden melou 4-5 kg… žádné závratné množství.

 2. Ondřej Odpovědět

  Mám s článkem také problém. Několik cuket denně? Cukety pěstuji a asi dělám někde chybu. Mám max. několik cuket týdně a to v nejlepším případě a rozhodně ne z jedné rostliny. Celý článek mi přijde jako ctrl Cizí ctrl Vlastní a ještě protlačený přes google překladač…

  1. Radek Štěpán Odpovědět

   Hezký den, děkuji za koment. Teď jsem si článek kolegyně četl taky a souhlasím, každý den novou cuketu zřejmě na rostlině nenajdeme. Když letos mám opět zasazeno a moc bych si to přál. Upravil jsem, jinak problém nevidím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *