Volba správného piva ke grilování: Vsaďte na malé pivovary

Pivo

Narodili jsme se a žijeme v nádherné době malých pivovarů. Možná pro člověka nemajícího vztah k pivu poněkud přehnané tvrzení. Jestliže k pivařům patříte, pak mi promiňte informace, jež už nejspíše znáte a máte je vryté hluboko v paměti. Grilování je dnes činností, která mine jen málokoho. Většina z nás si také tento rituál nedokáže přestavit bez skvělého piva. Ne, značky v tomto článku skutečně uvádět nehodláme. Jen se zaměříme na důvody, proč se vyplatí vsadit na piva regionálních pivovarů.

Europivo, errorpivo atd.

Spousta lidí vsází na tradiční europivo. Mnohé nejznámější pivovary, jako jsou třeba Heineken nebo Plzeňský Prazdroj skoupili spousty tradičních tuzemských značek. Pivo z klasických skleněných lahví sice osvěží, mnohdy i chutná, nicméně jedná se o klasický koncernový produkt se standardní chutí. Nějaký chuťový zážitek navíc? Na ten můžete zapomenout!

Unikátní chuť i vůně

Malé pivovary mohou nabídnout spousty zajímavých chutí. Volit můžete jak tradičně vyráběné pivo, tak i svrchně kvašené. Výbornou volbou je právě ALE. Nemusí být rozhodně nijak silný. Často se setkáváme se čtrnáctistupňovými či šestnáctistupňovými pivy. Optimální pro léto je svrchně kvašený SUMMER ALE. Pivo má zcela unikátní chuť a samozřejmě i vůni. Tu poznáte ihned po otevření lahve. Není nijak těžké, jako je tomu u silnějších svrchně kvašených piv.

Regionální pivo

Cena vyšší, kvalita jinde

Regionální piva vás budou nutit sáhnout hlouběji do peněženky. Jste-li zvyklí dávat za pivo okolo 10 korun, pak na takovéto částky zapomeňte. Litrovou PET lahev seženete nejlevněji okolo 50 korun. Většinou jsou ale piva dražší. Situace je logická. Kvalita prostě něco stojí. Malé pivovary mnohdy prodávají pivo i ve skle, ale tady je cena už extrémní. Předsudky, že pivo patří nutně do skla, jsou už také dávno pryč. Z PET lahve si prostě jednoduše pivo nalijete do třetinky či půllitru.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.