Jak na tinkturu z pupenů? Není to těžké

Léčbě za pomoci pupenů se říká gemmoterapie a nemusíte se při ní spoléhat jen na drahé přípravky z obchodů. Své vlastní tinktury si můžete připravit i sami, jaro je pro to ideálním časem. Za dva týdny budete mít hotovo.

Mezi ideální bylinky pro první experimenty patří černý rybíz (Ribes nigurm) a buk lesní (Fagus silvatica). Obojí se nejspíš ve vašem okolí nachází v hojném množství, takže nemusíte být smutní, pokud se věc náhodou nepovede k vaší spokojenosti.

Rybíz proti alergii, buk na pročištění

Jestliže se každý rok potýkáte s příznaky alergie, určitě sílu tinktur oceníte. Pupeny z černého rybízu obsahují látku, podobnou kortizolu, která stimuluje nadledvinky – ovšem bez všech vedlejších negativních účinků. Působí také protizánětlivé. A látky, obsažené v pupenech buku, zase stimulují náš imunitní systém, pročišťují organismus a pomáhají mu setřepat následky uplynulé zimy.

Gemoterapie – jak si připravit tinkturu z pupenů?

Nikdy nemíchejte více druhů bylinek najednou. To už vyžaduje o něco pokročilejší znalost bylinkářství, než pravděpodobně máte. Vezměte si k ruce malou zavařovací sklenici a dobře ji vymyjte. Pak vyrazte do terénu a naplňte ji ještě nerozvitými pupeny rybízu či buku. V okolí jich zpravidla roste dost a dost.

Nebojte se bylinky trochu napěchovat. Pak je přelijte kvalitním alkoholem a dobře zavíčkujte. Odložte sklenici na tmavé a chladné místo a každý den obsah jednou protřepte. Po dvou týdnech přeceďte a důkladně vymačkejte z pupenů veškerou tekutinu (máte-li doma lis na víno, rozhodně se ho nebojte použít). Uchovávejte v chladu.

Tinkturu užívejte po celé jaro ve schématu čtyři týdny 3×5 mililitrů denně, dva týdny přestávka, a žádné nepříjemné obtíže, s lehkými alergiemi nebo jarní únavou, by vás pak neměly trápit. A jestliže vám nějaká tinktura zbude, dobře ji zavíčkujte. Vydrží vám i do následujícího jara.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)