Vlhko a teplo: je čas vyrobit si domácí postřiky proti plísni na rajčata

Plíseň miluje podmínky, kdy je vlhko a teplo. V takovém prostředí dobře vzniká a rychle se šíří. Pokud tedy odhalíte plesnivění svých rajčat (nebo i jiných rostlin, jako jsou například okurky), je zapotřebí zakročit co nejdřív.

Prevence vzniku plísní

Než řešit ji vzniklý problém, je dobré zaměřit se na prevenci. Rostliny sázejte s dostatečnými rozestupy, aby vzduch mohl optimálně cirkulovat. Nezalévejte na listy, ale ke kořenům. Aplikujte vhodné prostředky, které působí jako prevence či léčba plísňových onemocnění. Neměli bychom sázet rostliny, které jsou náchylné k plísni ve vzájemné blízkosti. To znamená, že u rajčat bychom neměli vysazovat brambory či okurky. Taktéž střídáme místa, kde jsme v minulosti tyto rostliny pěstovali. Proti plísním působí i některé rostliny, jako je měsíček lékařský, bazalka pravá či aksamitník.

Jedlá soda

Foto: Pixabay

Rajčata trápí tyto plísně

Mezi nejčastější druhy plísně, které se vyskytují na vašich rajčatech patří plíseň bramborová (Phytophthora infestans) a plíseň šedá (Botrytis cinerea). Plíseň bramborová se na začátku projevuje drobnými skvrnami na listech, které mají šedozelenou barvu. Ty se rozšiřují a nakonec jsou listy seschlé. Zelené plody nedozrají, ale scvrkávají se. Plíseň šedá je běžným onemocněním rajčat, okurek, ale také paprik či jahod. Poznáme ji podle šedavého porostu, který pokrývá všechny části rostliny.

Česnekový výluh na rajčata

Česnek je známý pro své protiplísňové vlastnosti. Navíc je jedlý, takže jej můžeme bez obav použít na rajčata. Stačí, když několik stroužků česneku utřete a rozmícháte v litru vody. Nechte přes noc uležet a poté slijte přes jemné plátýnko. Nalijte do láhve s rozprašovačem a aplikujte na rostliny jako prevenci či jako léčbu. Aplikujeme každý druhý den.

Přesličkový výluh

Také přeslička je účinným prostředkem proti plísni. Vezměte si dvě hrsti nasekané natě a zalijte je litrem horké vody. Nechte odstát přes noc. Druhý den slijte a vymačkejte přebytečnou tekutinu. Opět dejte do láhve s rozprašovačem. Aplikujeme každý druhý den na rostliny, a to jako prevenci i jako lék.

Prášek do pečiva či jedlá soda

Náš výčet ukončíme klasikou v boji proti plísňovým onemocněním: prášek do pečiva či jedlá soda. Oba působí obdobně. Na jeden litr vody dejte jednu lžičku prášku (sody nebo do pečiva – co zrovna máte po ruce). Přidejte kapku rostlinného oleje a pořádně rozmíchejte. Aplikujeme každý třetí den.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/rajcata-plisen-30000818.html

https://www.weekand.com/home-garden/article/dawn-soap-mold-control-tomato-plants-18019318.php

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!