Pažitka je nejen okrasné koření. Pozor na správné zpracování

pažitka

Pažitka je bohatá na vitamíny. Je i svým způsobem okrasným kořením. Jak ji využít v kuchyni? A proč je podstatné správné zpracování?

Proslulá a oblíbená pažitka

Trvalá, mrazuvzdorná rostlina, která vytváří na jaře husté trsy šídlovitých dutých listů vyrůstající z bílých, drobných cibulek. Kulovitý okolík růžových či nafialovělých kvítků, který se objevuje druhým rokem od výsevu, činí z rostliny i pěknou dekorativku na zahradě. Víte, že právě i květy lze využít?

Už starověcí gurmáni znali chuť pažitky, která se u nás začala pěstovat okolo 16. století. Chutná zelenina, která je velmi bohatá na vitamíny A, C, B2, minerální látky, jako je vápník, fosfor, železo či draslík. Díky obsahu prospěšných látek podporuje chuť k jídlu a trávení, imunitu a vyniká protizánětlivými účinky. Při pravidelné konzumaci dokáže dokonce snižovat krevní tlak. Velmi ceněná bylina, která nabízí pestré využití v kuchyni.

Bylina, která zastoupí a mnohdy předčí i cibuli

Pažitka se vyznačuje svou typickou cibulovou vůní, křupavou texturou. Dokáže oživit řadu pokrmů. V některých je doslova nepostradatelná. V mnoha případech zastoupí či dokonce předčí i samotnou cibuli. Pažitka je výborná do polévek, pomazánek, bylinkových, studených omáček nebo dipů s jogurtovým či smetanovým základem. Je skvělá v kombinaci s avokádem, smetanovým sýrem, rybami, bramborami, vaječnými pokrmy, těstovinami apod. Perfektně doplní i uzeného lososa či kořenovou zeleninu.

Co se týče kombinace s ostatními bylinami, tak si velmi dobře rozumí s koriandrem, estragonem, bazalkou, petrželí či kerblíkem. Rostlina je jedlá celá. Využijte i její květy, které jsou doslova zázrakem pro vaše zdraví. K tomu jsou květy nejen krásné, ale i chutné. Květy využijte stejně jako nať, tj. do polévek, pomazánek, ale také jimi můžete krásně ozdobit pokrmy z vajec, brambor, saláty či dát na chleba s máslem. Stejně tak se hodí do dresinku nebo bylinkového másla.

pažitka květy

Foto: Pixabay

Podstata tkví ve správném využití a skladování

Pažitku, ať už nať či květy používejte v čerstvém stavu. Tepelnou úpravou se neznehodnocuje a její výživová hodnota tak ztrácí. V tepelně upraveném stavu nemá takový blahodárný účinek na lidské zdraví. Rovněž pažitku ani nesušte, ztrácí výživové hodnoty i ostré aroma. Pokud si ji chcete uchovat na pozdější využití, tak je nelepší ji zmrazit.

Zdroj: living.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay