Vistárie: nejkrásnější popínavá rostlina potřebuje krotit ve svém růstu

Vistárie je v době květu opravdu nádherná. Používá se ke zkrášlení zahradních altánků nebo třeba nevzhledných zdí na zahradě. Tato popínavá dřevina je poměrně nenáročná na pěstování a za dobrou péči se dokáže odvděčit velkým množstvím přitažlivých (nejčastěji) fialových květů hroznovitého tvaru. Avšak pozor, tato krásná rostlina má také své nevýhody: za prvé je jedovatá (takže se nehodí do domácností s malými dětmi či domácími mazlíčky) a za druhé může způsobit problémy v době květu (ucpává například okapové roury či deformuje různé dekorativní části zahrady).

Pěstování vistárie

Vistárie má ráda slunce, takže ji pěstujte tam, kde ho bude mít dostatek. Půda by měla být bohatá na živiny, vápenitá a mírně vlhká. Mráz jí nevadí – po namrznutí naopak pěkně kvete. Abyste se z ní mohli rok od roku těšit, dopřejte jí dostatečnou oporu. Důležité je také pravidelné prořezávání, které bude kontrolovat její jinak neřízený růst. Květina roste poměrně rychle – což je výhoda, pokud chceme rychle „skrýt“ nepěknou zeď.

Vistárie: Foto Pixabay

Agresivní liána

Vistárie roste opravdu rychle a může dosáhnout výšky až 15 metrů. To je důvod, proč bychom měli její růst kontrolovat pravidelným prořezáváním a růstem kolem opory. Opora musí být opravdu pevná – například ve formě ocelových tyčí zakotvených v betonovém základu, protože hmotnost vistárie s kvetením stoupá a mohlo by dojít k poškození některých chatrnějších částí zahradních dekorací, ale také laťkových plotů, střešních krytin apod. Nevysazujte je ani v blízkosti antén či satelitů.

Pravidelné prořezávání pro kontrolu růstu

Z výše uvedených důvodů je proto nutné pravidelně vistárii prořezávat. Řezem rostlině nikterak neuškodíte – naopak, správně provedený řez povede k bohatší nadílce květů. Kdy řez provádět? Na jaře, ideálně v dubnu. Výhony z minulého roku je potřeba zkrátit na tři pupeny od hlavního stonku. Řez může znesnadňovat divoce rostoucí soukvětí. Přebytečné výhony, které se nám nehodí, odřezáváme na konci zimy nebo začátkem podzimu. Na škodu není ani radikání řez, kdy ořežeme všechny větve, které se neovíjí nebo nevyrůstají z kořene, a to na jeden větvový kroužek (tedy až u hlavní nejsilnější větve).

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!