Pivní chléb

Jak upéct pivní chléb bez kvasnic

Pivní chléb: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Stále platí stav nouze a do budoucna to nevypadá na jeho uvolnění. My bychom měli být určitě obezřetní a pohybovat se venku co možná nejméně. Problém by to být neměl. Jen je zapotřebí také co nejméně nakupovat. Optimální volbou je frekvence jednou za týden s tím, že si prostě nakoupíme všechno. Jen to pečivo nám mnohdy nevydrží. To by ale také neměl být problém. Vždyť chleba si můžete upéct bez problémů doma. A pozor, nemusíte potřebovat ani droždí. My se na pečení takovéhoto chleba podíváme podrobněji v následujících řádcích.

Pivo jako alternativa kvasnic

V našem chlebíku bude kvasnice alternovat pivo. Na rozdíl od kvasnic je ho v supermarketech dostatek, takže není problém jej zakoupit. Když navíc zbude, rádi si ho otevřeme a dopřejeme si tu skvělou hořkost. Je fakticky jedno, jestli použijete desítku nebo dvanáctku. Na nakynutí těsta se bude také podílet prášek do pečiva. Ten byste doma mít měli a ke koupi jistě bude.

IngredienceIngredience: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Co všechno budeme potřebovat?

Surovin určitě není nijak moc. Jednoduše si je zapamatujete a nemusíte se dívat do receptu. Potřebovat tedy budeme:

  • 450 g celozrnné mouky,
  • 1 lžičku soli,
  • 1 sáček prášku do pečiva,
  • 330 ml světlého piva jakékoli značky,
  • 1 lžičku medu, optimálně tekutého,
  • trochu másla pro vymazání plechu,
  • trochu mouky na plech.

Pivní chléb

Pivní chlébPivní chléb: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Jak na to?

V první řadě si předehřejeme troubu na 180 °C a postupně přichystáme vše, co budeme potřebovat.Tady je třeba pracovat rychle. Nejprve smícháme suchá ingredience a následně mezi sebou pivo a med. Obě dvě součásti spojíme a poté nastává nejpracnější část přípravy – hnětení. Těsto bychom měli hnětat cca 10 minut. Pak už jej můžeme dát do formy vymazané máslem a poprášené moukou. Když je vše hotovo, chléb putuje do trouby. Péct budeme zhruba 45 minut. Dozlatova upečený ho vytáhneme ven, necháme vychladnout a následně si můžete užívat skvělé chuti.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *