V Dominikánské republice vykáceli lesy a teď trpí suchem. Pomůže nová výsadba stromů?

Dominikánská republika

Dominikánská republika je jedním z karibských států. Jedná se o tropický ráj, který ročně navštěvují tisíce turistů. Zatímco oni si užívají svou luxusní dovolenou, místní obyvatelstvo se bojí o to, že jim dojte pitná voda. Dříve se Dominikánci mohli spoléhat na bohaté přírodní zásoby vody. Ty byly ale ztenčeny v důsledku zvýšených požadavků ze strany turistického, těžařského a zemědělského průmyslu.

Lesy mizely celá desetiletí

V minulosti docházelo v Dominikánské republice k odlesňování, aby se uvolnilo místo pro nové podniky, hotely, pastviny pro dobytek. O lesy ale přišli Dominikánci též v důsledku přírodních katastrof, jako je například hurikán. Nejenom díky mizejícím lesů přichází místní obyvatelstvo o vodu. může za to též špatné hospodaření s vodními zdroji. Země proto nyní zažívá krizi, které se nevyrovná žádná krize z minulosti – mají nouzi o pitnou vodu.

Lesy
Foto: Unsplash

Návrat k ekosystému

Odborníci na vodohospodářství se shodují v tom, že postavit přehradu k zásobování vody nestačí. Je třeba navrátit přírodu do původního stavu. Už v roce 2011 byl založen projekt s názvem Latin American Water Funds Partnership, jehož cílem je zaměřit se na řešení krize s pitnou vodou. Tato řešení jsou založena na upravení přírody a přispívají k zajištění bezpečnosti vody v budoucnosti. Partnerství získává finanční prostředky a investuje do vodních projektů. Taktéž vytvořilo soubor pokynů pro stanovení standardů a osvědčených postupů.

Lesy pomáhají udržovat zásoby vody

Z veškeré vody na Zemi je jen 0,5 % sladké vody. Nachází se v podzemních vrstvách, sladkovodních jezerech a řekách. I když je Latinská Amerika považována za oblast, kde je nejvíce zdrojů vody na světě, 36 milionů lidí v regionu nemá přístup k čisté pitné vodě. Organizace se proto snaží zajistit efektivní hospodaření s vodou, zalesňují některé oblasti a dodávají čistou vodu místním komunitám. Právě odlesňování je důvodem snižování zásob pitné vody.

Zapojení místních farmářů je důležité

K vyřešení krize je zapotřebí součinnost drobných farmářů. Ti, kteří jsou úspěšní, motivují ostatní k tomu, aby se do projektu zapojily. Pěstování kávy či kakao je dobrým způsobem, jak předcházet erozi půdy (a navíc se jedná o ceněné plodiny). To vede k lepšímu zadržování vody v povodí. Stromy vytahují vodu ze země a uvolňují ji do atmosféry jako páru, což vede k místním srážkám. Kromě zajištění vody může pěstování kakaa zlepšit i ekonomickou situaci země.

Zdroje info:

https://www.bbc.com/future/article/20240131-how-planting-trees-is-bringing-clean-water-to-a-tropical-nation

https://en.wikipedia.org/wiki/Water_supply_and_sanitation_in_the_Dominican_Republic

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!