Kdy je nejlepší rosit vinici, aby víno bylo co nejkvalitnější? Ráno vs. večer

hroznové víno

Diskutabilní téma. Kdy je nejlepší rosit vinici? Je to ráno, nebo večer? Co je třeba vědět jako první? Co dělat, aby vaše víno bylo co nejkvalitnější?

Základem je volba nejlepšího místa pro pěstování vína. Výběr vinice na vhodném místě vám zajistí nejlepší úrodu, neboť poskytne nejpříznivější podmínky. Ideální je suché a slunečné stanoviště. Je to díky tomu, že déšť a srážky mohou růst vína, jakožto i jeho kvalitu do značné míry zkomplikovat.

Nepříznivý déšť pro víno

Proč je déšť pro víno nepříznivý? Jsou hned dva důvody, a to je čas a jeho množství. Nelze déšť ovlivnit či kontrolovat. Není v naší moci vědět, zda bude pršet hodinu, nebo naopak celý den. Každopádně platí, že vinice se musí zalévat pravidelně. Proto je vhodné pro ni najít místo, kde svítí hodně slunce a současně budete moci kontrolovat její zavlažování.

Jak správně rosit vinici

Nikterak složité, pokud víte jistá pravidla. Jako první je, aby vám víno rostlo, je třeba sazenice mít alespoň 80 cm od sebe, aby se mezi sebou nekřížily, měly dostatek místa. Pak je podstatné zvolit správný způsob zavlažování. Kapkové je ideálním způsobem pro rosení vinice. Výhodou je nižší odpařování. Rovněž vám ušetří výnosy za vodu, hnojivo apod. Rovněž tak budete moci i kontrolovat, kolik vody se dostane k vašemu vínu. A co je zásadní? Budete si moci určit čas, aby byla vaše vinice zavlažována pravidelně.

vinice

Foto: Pixabay

Kdy je správný čas pro rosení

Pamatujte, že zalévání je třeba přizpůsobit počasí. Pakliže víte, že přijde období dešťů, tak vinici zalévejte 10 dní před začátkem dešťové sezóny. Během dešťů využijte čas pro věnování se révě a jejím úpravám. Jakmile skončí doba dešťů, je třeba chvíli ještě počkat, než vinice vstřebá náležitě všechnu dešťovou vodu. To může trvat cca 5 až 10 dnů. Pak opět můžete začít se zavlažováním.

A teď podstatná otázka, kdy tedy zalévat vinici. V jakém denním období je to nejlepší? Netřeba nikterak přemýšlet, neboť odpověď je zcela jasná. Vinici roste v takovou hodinu, kdy je prostě nejchladněji. Ano, ideální je brzy ráno. Pokud zapomenete, tak to napravte při večerní hodině.

Zdroj: ireceptar.cz, zahradkarskaporadna.cz

Náhledové foto: Pixabay