Užovka a slepýš v zahradě: mohou být i užiteční

Užovka

O užovce i slepýších jsme se učili již jako děti ve škole. Víme, že nepatří mezi jedovaté plazy, před lidmi spíše utíkají, než aby na ně útočily. Proto je považujeme za bezpečná zvířata. Co ale když se vyskytují na vaší zahradě? Mohou být nebezpeční pro domácí mazlíčky nebo pro malé děti? I z tohoto hlediska je považujeme za bezpečné tvory, se kterými je možné žít v souladu. Navíc ve vaší zahradě mohou působit velmi příznivě.

Hadi ve vaší zahradě

Pokud jde o divoké živočichy ve vaší zahradě, větší pravděpodobnost jejich výskytu je na místě, které je ekologické. Pokud používáte chemická hnojiva, na užovku ani slepýše ve své zahradě pravděpodobně nenarazíte. Zatímco některá zvířátka na své zahradě vidíte rádi, protože přináší užitek (například včely, užovky, slepýši), jiná byste nejraději smetli z povrchu zemského (hraboši, krtci). Existují také taková zvířata, která ani neškodí a ani nepřináší užitek.

Slepýš

Foto: Pixabay

Užovka

Užovka miluje mokřady a vlhká místa. Umí skvěle plavat, a proto ji můžete najít na pozemcích, kde se vyskytuje nějaký vodní tok nebo vodní plocha (jezírko). Živí se pulci a žábami, ráda se vyhřívá na sluníčku. Dalším oblíbeným místem užovky je kompostér, pokud jej uchováváte na slunci. Nejsou jedovaté a nepatří ani mezi škrtiče. Považujeme je za bezpečné pro člověka. Pokud se s člověkem setkají, obvykle mohou zareagovat několika způsoby: syčí, zvednou přední část těla, předstírají smrt nebo začnou šířit nepříjemný zápach z análních žláz.

Jak poznáme užovku?

Užovku můžete rozeznat od ostatních druhů hadů poměrně jednoduše: na zadní straně hlavy jsou žluté skvrny viditelné většinou již z dálky. Oči jsou vystouplé s kulatými zorničkami. Od zmije se tedy liší opravdu výrazně: zmije má tmavé tělo, často zmalované typickou černou klikatou čárou. Mezi nepřátele obou hadů patří ježci, čápi nebo třeba káně. Užovka neohrožuje vaše děti ani domácí mazlíčky. Naopak – psi a kočky jí mohou ublížit. Protože žije v trávě, je ohrožena také při sekání trávy.

Slepýš na zahradě

Slepýš si rád pochutnává na některých škůdcích na našich zahradách, například na šnecích, kuklách a larvách. Proto jej považujeme za užitečného tvora. Aktivní je zejména přes noc. Na rozdíl od užovky ale nemá rád příliš slunečné počasí. Na zahradě si jich většinou ani nevšimnete – narazit na ně můžete nejčastěji po dešti. Slepýši se vyskytují zejména v divokých místech zahrady – například tam, kde hromadíte dřevo nebo klády.

Jak poznáme slepýše?

Slepýš nepatří mezi hady. Zařazen je mezi beznohé ještěry. Má úzkou hlavu a menší obvod těla, než například zmije. Na hřbetě má hnědé nebo měděné šupiny. Pokud na něj zasvítí slunce, můžete si všimnout fialového nebo zeleného zbarvení. Samice má černé břicho, samec nažloutlé. Dorůstají délky až 50 cm. Jedná se o plachého tvora, který může posloužit jako potrava ropuchám, havranům, ježkům, čápům nebo liškám.

Zdroj: https://muratordom.pl/ogrod/aranzacja-ogrodu/zaskronce-i-padalce-w-ogrodzie-czy-trzeba-sie-ich-bac-aa-UtPi-vAUq-8rqH.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!