Uskladněné zelí může postihnout plíseň i hniloba, zabraňte tomu včas

Zelí

Hodně srážek a vysoká vlhkost vzduchu představují optimální podmínky pro výskyt plísně šedé na zelí (Botrytis cinerea), která patří do třídy Ascomycetes. Při vhodných podmínkách však představuje nebezpečí i pro uskladněné hlávky. A co tedy dělat?

Houba napadá zejména pozdní zelí na poli a sazenice ve vlhkých, nedostatečně větraných sklenících. Na bázi stonku nemocných semenáčků vznikají hnědé skvrny. Stonky v těchto místech hnijí. Rostliny pokrývá šedý práškovitý povlak.

Jak poznat hnilobu na zelí

Na zelných hlávkách ve skladech se objevují zpočátku na vnějších listech světlo bronzové vodnaté hnilobné skvrny, které postupně pokrývá šedý povlak. Trochu později černají a nakonec hnijí. Postupně dochází k rozpadu celé hlávky zelí. Na semenných porostech může houba napadnout květenství a šešule, na kterých se objevují charakteristické hnilobné skvrny s šedým povlakem.

Zelí na krouhání

Foto: Pixabay

Rizika napadení plísní

Houba napadá oslabené rostliny, přičemž prostupným místem jsou právě poškozená místa. V průběhu vegetačního období se houba šíří výtrusy nebo úlomky podhoubí, které přenáší vítr. Ve venkovních podmínkách přezimuje podhoubí na zbytcích rostlin. A při uskladnění v podmínkách dokážou přezimovat i výtrusy, které později způsobují problémy.

Způsoby ochrany před plísní šedou

Uskladněné hlávky zabalte každou zvlášť do novin a dbejte na to, aby se nedotýkaly. Při skladování je třeba udržovat teplotu prostředí od 0 do 1 ° C a vlhkost by s měla pohybovat v rozmezí od 85 do 90 procent.

Na záhoncích je pak třeba důkladně sklidit a spálit nebo zakopat posklizňové zbytky. Půdu ve sklenících, ve kterých se pěstují sazenice, je nutné tepelně nebo chemicky dezinfikovat. Semena zelí před setím je vhodné mořit a nevysévat je hustě ani příliš hluboko. Při pěstování ve skleníku se doporučuje co nejčastěji větrat.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-uskladnit-zeli-30001122.html

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)