Maitake: houba, kterou užíváme jako doplněk stravy

Maitake

Maitake (Grifola frondosa) je v češtině známá jako trsnatec lupenitý. Tato houba totiž roste v trsech, obvykle na odumřelém dřevě – nejčastěji dubovém. Její výskyt je ale poměrně vzácný. Sběr nastává nejčastěji na konci srpna a v průběhu podzimu. Pokud se dostanete k čerstvé houbě, oceníte její zemitou chuť. Chcete-li ji používat pro zdravotní přínosy, které nabízí, můžete tak ale učinit také díky doplňkům stravy, které se z této houby vyrábí.

Zdravotní přínosy houby

Maitake je celosvětově oceňována jako houba léčivá, kterou je prospěšné užívat. Její zdravotní výhody spočívají zejména v obsahu látek, kterými houba oplývá. V první řadě je to vysoké množství ergosterolu, což je látky, kterou obsahují všechny houby. Avšak maitake jí obsahují opravdu hodně. A díky ergosterolu se následně vytváří vitamín D. Kromě toho jsou maitake také zdrojem beta glukanu, niacinu, riboflavinu, fosforu či draslíku.

Maitake

Foto: Freepik

Kardiovaskulární zdraví

Maiteke ocení zejména lidé, kteří mají sklon k onemocnění srdce, zejména pak k vysokému cholesterolu. Polysacharidy, které jsou v ní obsaženy, snižují LDL „špatný“ cholesterol a přitom neovlivňují výši HDL „dobrého“ cholesterolu. Také zlepšují funkci tepen a pozitivně ovlivňují celkové kardiovaskulárního zdraví. Díky tomu můžete eliminovat již existující problémy anebo jim pomoci předcházet.

Lepší imunitní systém

Imunitní systém je složitý mechanismus, jehož posilování je běh na dlouhou trať. Můžete se například zaměřit na různé potraviny, které jeho funkci zlepšují. Aby ale skutečně ke zlepšení došlo, je zapotřebí takové potraviny užívat dlouhodobě a pravidelně. Jedním z prostředků pro lepší funkci imunitního systému je právě houba maitake.

Zdroj vitamínu D

Houba je zdrojem vitamínu D. Je to díky vysokému obsahu ergosterolu. Tato látka je v houbě obsažena ve velkém množství. Množství vitamínu D v houbách je ale závislé také na tom, kde houby rostou. Čím více jsou vystaveny slunci, tím vyšší je množství vitamínu D. Tento vitamín je, jak známo, důležitý pro zdravé kosti a zuby, protože pomáhá vstřebávat vápník.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/maitake-mushroom-health-benefits?__cf_chl_managed_tk__=O4C2nPGq4EjpPIQ_hGpJPuesiYF1x3dD15Swu8EkO8M-1643028266-0-gaNycGzNEL0#1

Foto: Freepik

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!