Umíte si poradit s testem klíčivosti semen?

Pokud doma najdeme stará semínka z předcházející sezóny, měli bychom se před výsevem nejprve přesvědčit, že jsou skutečně ještě v plné kondici. Pomůže vám v tom jednoduchý test klíčivosti, který stačí přepočítat na procenta.

Semena by měla být v pořádku, jestliže jste je skladovali v suchu a temnu. Záleží ovšem i na druhu rostlin, které chcete pěstovat. Ze zeleniny mají všeobecně nejdelší klíčivost dýně a melouny, ty bývají v pořádku i po šesti letech. O něco kratší klíčivost (4-5 let) má celer, mrkev, většina druhů salátů, či fazole a špenát. Po 2-3 letech bývají ještě bez obtíží košťáloviny, petržel nebo hrách. A konečně cibuloviny jako pór, cibule nebo pažitka vyklíčí nanejvýš napřesrok.

Náš tip: test klíčivosti proveďte nejméně měsíc před termínem běžného výsevu. V případě neúspěchu tak budete mít dostatek času k opatření nových semen.

Nízká klíčivost? I s 50 % uděláte spoustu parády!

Vyberte i vzorek semen a ten zkušebně vysijte. Čím menší semínka jsou, tím více jich vezměte. Nejlépe se pracuje s počtem 100, u něhož lze snadným spočítáním vzešlých semen získat procento klíčivosti. U menšího počtu je třeba výsledek přepočítat.

Velká semena lehce zamáčkněte pod povrch zeminy, ta menší volně rozhoďte po povrchu. A ta opravdu drobná lze navíc překrýt jednovrstvým papírovým ubrouskem nebo jemnou netkanou textilií. Mírně zavlažujte a dejte semenům čas, aby ukázala, co dovedou. Po třech týdnech budete mít jasno.

Jak vyhodnotit test klíčivosti?

Na konci rozhodného období spočítejte vzešlá semena. Jestliže vzejde více než polovina, nemusíte se o zdraví a hojnost budoucí výsadby bát. Pohybuje-li se klíčivost mezi 30-50 procenty, vysijte semena dvojnásob hustě. A semínka s klíčivostí pod 30 % nepoužívejte vůbec a opatřete si nová. Nejsou už v nejlepší kondici a nejspíš by nedala vzniknout ani zdravým rostlinám.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)