Pupečník asijský: Přírodní lék neustále po ruce

Pupečník asijský

Pupečník asijský, elixír mládí i lék na podporu pevného zdraví. Tuto drobnou tropickou rostlinu s léčivými schopnostmi si můžete vypěstovat i doma. Budete tak mít neustále po ruce bylinku, která zlepšuje činnost mozku a posiluje tělesné i duševní zdraví.

Exotická bylina

Pupečník asijský neboli gota kola je rostlina z jihovýchodní Asie, roste také v v tropech a subtropech po celém světě.  Nejvíce je pupečník asijský rozšířen na Srí Lance. Pupečník má nejraději zamokřenou půdu na mírně zastíněných místech. Často se tak vyskytuje v bažinatých oblastech, v mokřadech, na okrajích řek, ale i na pastvinách. Rostlina vypadá poměrně nenápadně, má plazivý oddenek, který se zakořeňuje v uzlech.  Díky svým kořenům dokáže zakrýt velké plochy. Listy pupečníku jsou okrouhlé, na líci hladké a na rubu chlupaté. Květy má pupečník růžové až červené.

Pupečník asijský a pěstování

I když je pupečník tropickou rostlinou, můžete si ho vypěstovat i doma. Pupečníku se bude dařit v truhlíku na okně i na balkóně.  Semena a sazenice lze zakoupit běžně v zahradnictví. Pěstování není nic složitého, ale vyžaduje spoustu světla a vody. Nejlepší je tak slunné nebo alespoň pohostinné stanoviště. Pupečník má rád humózní půdu s příměsí písku, u kterého je potřeba vlhkost stále udržovat. Kromě toho má také rád vyšší vzdušnou vlhkost, proto se doporučuje vlhčit listy rozprašovačem.

Jak pupečník využít?

Pupečník asijský zlepšuje hojení, činnost mozku, posiluje imunitu a celkově pomáhá regeneraci. A jak takový pupečník použít? Z čerstvě natrhaných nebo sušených listů lze připravit čaj. Stačí jen lístky pupečníku zalít vroucí vodou a nechat je 15 minut luhovat. Čaj se doporučuje pít po dobu tří týdnů třikrát denně. Výluh se dá používat nejen jako čaj, ale i jako kloktadlo nebo je možné si jím omývat postižená místa.  Listy pupečníku můžete přidat třeba do salátů či jako příloha k jídlu.

Zahrada je moje hobby. Ráda na ní trávím čas a píšu nejen o zahradničení.